'Avrupalı diplomatların gizli tutanakları hackerların eline geçti'

19.12.2018 14:01 DÜNYA

Avrupa Birliği’nin diplomatik yazışmaları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

New York Times gazetesinin haberine göre siber korsanlar yıllarca Avrupa Birliği'nin diplomatik iletişim ağına erişti. Trump yönetimi, Rusya ve Çin'le ilgili dokümanlar ve İran'ın nükleer programını ile ilgili gizli belgeler de bilgisayar korsanlarının eline geçen bilgiler arasında yer alıyor.

Güvenlik açığı, siber güvenlik firması 'Alan 1' tarafından tespit edildi. Ayrıca korsanların Birleşmiş Milletler ve birçok uluslararası kuruluşun iletişim ağına sızmış olabileceği de ifade edildi.AB’de görev yapan diplomatların gizli görüşmelerinin ele geçirildiği tutanaklarda Suudi Arabistan, İsrail ve Avrupa Birliği'nde paylaşılan diğer ülkelerdeki liderlerle mesajlar da yer alıyor.

Ele geçirilen mesajlarda Temmuz ayında ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin arasında Finlandiya’da gerçekleştirilen görüşmeyi en azından Putin için “başarılı” olarak nitelendiriliyor.

16 Temmuz’dan sonraki bir başka raporda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Avrupalı diplomatlar arasındaki görüşmede, Trump için Pekin yönetimine karşı “boks maçı” ve “zorbalık” ifadeleri kullanılıyor.

Ele geçirilen bir diğer gizli tutanakta 7 Mart tarihine ait. Washington'daki AB misyonunun başkan yardımcısı Caroline Vicini'yi, ticaret bloğunun diplomatlarının ABD'yi “Trump'a meydan okurken bile en önemli ortağımız ”olarak tanımlamasını tavsiye ettiği ortaya koyuluyor. (DHA)