Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, “Müvekkilimiz sayın Selahattin Demirtaş ile Edirne cezaevine görüş için geldik ancak kendisi söz konusu onur kırıcı arama uygulamasını kabul etmediği için görüşe çıkmamıştır” dedi. Demir, konuyla ilgili bir açıklama paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi
Avukatı duyurdu: Selahattin Demirtaş’a onur kırıcı dayatma uygulanıyor

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir, Demirtaş Savunma Grubu adına yazılan metni sosyal medyadan paylaştı.

Avukat Demir'in paylaştığı açıklamada, Edirne Cezaevi'nde bulunan Demirtaş'ın, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla onur kırıcı üst arama dayatmasına maruz bırakıldığı belirtilerek, "Sayın Demirtaş’ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır" denildi.

"Sayın Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir" sözlerinin yer aldığı açıklama şöyle son buldu: 

"Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Parti yetkilileri, Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir."

DEM PARTİ: "HUKUKSUZ DAYATMAYI REDDEDİYORUZ"           

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) de konuyla ilgili yazlı açıklama yayımladı. Açıklamada sorumluluğun Adalet Bakanlığı ve iktidarda olduğu vurgulanırken "Demirtaş’a ve cezaevlerindeki arkadaşlarımıza karşı artan insanlık dışı uygulamaların bir an önce son bulması çağrısı yapıyoruz" denildi.

DEM Parti'nin açıklaması şöyle:

"Edirne Cezaevinde hukuksuz şekilde rehin tutulan yoldaşımız Selahattin Demirtaş’a, görüşlere gidip gelirken onur kırıcı üst araması uygulamasının dayatılmaya başlandığı avukatları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Demirtaş’a yönelik bu onur kırıcı ve hukuksuz dayatmayı reddediyoruz. Seçim çalışmalarımızın engellenmesini de amaçlayan cezaevlerindeki artan bu baskıların sorumluluğunun Adalet Bakanlığı ve iktidarda olduğunu ifade ediyoruz.

DEM Parti olarak, seçim çalışmalarımızı seçilmişlerimizin ve tutsak arkadaşlarımızın da katıldığı bir kampanyayla yürütmekteyiz. Seçim çalışmaları başladığından bu yana halkımızın her alanda partisini sahiplenmesi karşısında siyasi acziyet yaşayan iktidar her türlü hukuksuzluğu devreye koymaktadır. Ancak bilinmelidir ki insanlık onuruna aykırı olan bu hukuksuzluklar ile DEM Parti durdurulamaz.

Demirtaş’a ve cezaevlerindeki arkadaşlarımıza karşı artan insanlık dışı uygulamaların bir an önce son bulması çağrısı yapıyoruz. Demokratik muhalefeti ve kamuoyunu da bu hukuksuzluklara karşı çıkmaya ve birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz."