birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 09.01.2020 12:38

Avustralya'da su bulmak için yerleşimlere gelen develer kurşuna diziliyor

Avustralya'da su bulmak için yerleşimlere gelen develer kurşuna diziliyor

Eylülden beri kontrolden çıkan yangınlarda yarım milyar yaban hayvanının can vermesinin yasının tutulduğu Avustralya'da,8 Ocak'tan başlayarak 5 gün boyunca 10 ile 20 bin arasında devenin katledileceği haberi geldi.

Avustralya'yı kasıp kavuran yangınları tetikleyen aşırı sıcaklar ve kuraklık, bu kez binlerce devenin helikopterlerden ateş açılarak öldürülmelerinin nedeni olarak sunuldu.

Başıboş develerin yanısıra bazı yaban atlarının da hedef alınacağı 5 günlük katliamı, yerli halk Aborijinlerin Güney Avustralya'da yaşayan topluluklarının şikayetleri tetikledi.

Yerli gruplar, su arayan develerin sürüler halinde yerleşimlerin sokaklarında dolaştıklarını ve binalara zarar verdiğini bildirdi.

Sputnik'in aktardığı habere göre Kanypi topluluğunun üyesi Marita Baker, deve sürüleri su arayarak sokaklarda dolaşıyor. Küçük çocukların güvenliğinden endişe ediyoruz" dedi.

İtlaf, Güney Avustralya eyaletinin Aborijinlerin yaşadığı, çok seyrek yerleşimler bulunan Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesinde düzenleniyor.

Helikopterlerden ateş açan nişancılar, Çevre ve Su Bakanlığı personelinden.

APY Genel Müdürü Richard King, bir açıklama yayımlayarak, "Su arayan develer, bölgenin ücra köşelerinde yaşayan Aborijin topluluklarının toprakları ve evcil hayvan sürüleri üzerinde olağanüstü baskı oluşturuyor. Süregiden kuraklık şartları düşünüldüğünde, devasa deve sürüleri APY topluluklarını ve altyapıyı tehdit ediyor" diyerek ekledi:

"Dolayısıyla deve nüfusunun acilen kontrol edilmesi gerekmektedir."

"KLİMALARDAN SU İÇMEYE ÇALIŞIYORLAR"

APY Yönetim Kurulu üyesi Marita Baker da şöyle konuştu:

"Tüm bu develerin gelmesi, çitleri devirmesi, evlerin etrafında dolaşması ve klimalardan su içmeye çalışması yüzünden korkunç sıcakta daha da berbat ve rahatsız koşullara saplanıp kaldık, kendimizi kötü hissediyoruz."

Dünyanın gözleri önünde yanıp kül olan Avustralya'da insanların ihtiyaç duyduğu suyun peşine develerin de düşmesi, itlaf kararında belirleyici rol oynadı.

Avustralya'nın yerli hayvanı olmayan, 19. yüzyılda Britanyalı sömürgeciler tarafından Hindistan, Afganistan ve Ortadoğu'dan getirilen develerin, ülkenin orta bölgelerindeki nüfusu yüz binlerle ifade ediliyor.

Yerleşimlere, çiftliklere zarar veren develerin havaya saldığı metan, iklim değişikliğine neden olan etkenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız