birgün

30° AZ BULUTLU

Avustralya'dan asker sayısını yüzde 30 artırma kararı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 2040 yılına kadar Avustralya Savuma Kuvvetleri’ndeki (ADF) asker sayısını yüzde 30 artırarak askeri personel sayısını 80 bine çıkartacaklarını açıkladı.

DÜNYA 10.03.2022 23:40
Avustralya'dan asker sayısını yüzde 30 artırma kararı
Abone Ol google-news

Başbakanlığın resmi internet sitesinden yazılı açıklamada bulunan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, önümüzdeki 18 yıllık dönemde Avustralya Savuma Kuvvetleri’ndeki (ADF) kalıcı personel sayısını 18 bin 500 artırarak 80 bine çıkartacaklarını ve bunun da 38 milyar Avustralya Doları ( yaklaşık 27.7 milyar ABD Doları) tutarında olacağını söyledi.

Asker sayısını artırmalarının ADF’nin Avustralyalıları güvende tutması için gerekli olduğunu belirten Başbakan Morrison, "Hükümetimin ilk önceliği Avustralyalıları güvende tutmak ve bunu yapmak için, elde ettiğimiz en son yetenekleri kullanarak Avustralya'yı korumak için daha fazla asker, denizci, havacı erkek ve kadınların olduğu daha büyük bir ADF'ye ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Yapılacak asker sayısındaki artışı "Avustralya tarihinde barış zamanında yapılan en büyük artış" olarak değerlendiren Morrison, “Dünyamız giderek daha belirsiz hale geliyor, bu nedenle önümüzdeki on yıllarda insanlarımızı ve ulusal çıkarlarımızı korumak için şimdi adımlar atmamız önemli.’’ dedi.

Başbakan Morrison alınacak yeni birliklerden bir kısmının İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladıkları "AUKUS" anlaşması kapsamında inşa edecekleri nükleer denizaltı filosunda görev yapacaklarını sözlerine ekledi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol