birgün

13° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 24.06.2021 15:28

Avusturya Başbakanı Kurz: Türkiye’de insan hakları dramatik halde, buna tolerans gösteremeyiz

Sezgin Baran Korkmaz'ın tutuklandığı Avusturya'nın Başbakanı Sebastian Kurz, AB zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada “Türkiye'de insan haklarının durumu dramatik bir hal aldı, buna tolerans gösteremeyiz” dedi. Türkiye’nin Korkmaz’a ilişkin iade talebi bulunuyor.

Avusturya Başbakanı Kurz: Türkiye’de insan hakları dramatik halde, buna tolerans gösteremeyiz

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesinde Türkiye’ye ilişkin kritik eleştirilerde bulundu.

Kurz, “Türkiye'de insan haklarının durumu dramatik bir hal aldı, buna tolerans gösteremeyiz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, “Mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere destek vermemiz gerekiyor” diyen Kurz, ‘mültecilerin komşu ülkelerde kalmasını’ ve ‘Avrupa'ya gelmelerini önlemek istediklerini’ dile getirdi.

Sezgin Baran Korkmaz, 19 Haziran’da ABD’nin talebi üzerine firari bulunduğu Avusturya’da ‘kara para aklama’ suçundan tutuklanmıştı.

Türkiye, Avusturya’dan Korkmaz’ın iadesini talep ediyor. Dün yapılan açıklamada ise iade taleplerinin değerlendirilmesi için Korkmaz’ın 40 gün daha ülkede kalacağı bildirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol