birgün

28° AÇIK

Avusturya: Rusya'ya doğalgaz ambargosu kırmızı çizgimiz

Rusya’ya yönelik olası bir doğalgaz ambargosuna karşı olduklarını kaydeden Avusturya Ekonomi Bakanı Schramböck, "Avusturya için doğal gaz ambargosu net bir kırmızı çizgidir" dedi.

DÜNYA 06.05.2022 13:39
Avusturya: Rusya'ya doğalgaz ambargosu kırmızı çizgimiz
Abone Ol google-news

Avusturya Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck, Rusya’ya yönelik olası bir doğalgaz ambargosuna karşı olduklarını belirterek, bunun kendileri için "kırmızı çizgi" olduğunu söyledi.

Schramböck, Almanya basınına yaptığı açıklamada, hem Avusturya’nın hem de Almanya’nın bu yönde bir yaptırımı kaldıramayacağını vurgulayarak, her iki ülkenin olası bir doğalgaz ambargosuna karşı olduğunu, bunun faydadan ziyade daha fazla zarara yol açacağını ifade etti.

'AVUSTURYA VERGİLERİYLE ALMANYA, FRANSA VE HOLLANDA İÇİN DOĞALGAZ SATIN ALAMAYIZ'

Doğalgaz ambargosunu reddettiklerinin altını çizen Schramböck, "Avusturya için doğalgaz ambargosu net bir kırmızı çizgidir" dedi.

Schramböck, vatandaşların ödediği vergilerle yalnız Avusturya’nın doğalgaz ihtiyacının karşılanabileceğini ve bu doğrultuda doğalgazın depolanacağını kaydederek, "Ancak biz Avusturya vergileriyle Almanya, Fransa ve Hollanda için doğalgaz satın alamayız" ifadesini kullandı.

Ülkenin doğalgaz depolarının doluluk oranının şu an için yüzde 18 seviyelerinde olduğunu aktaran Schramböck, bu oranı yüzde 80'e çıkarmayı hedeflediklerini, Rusya’ya alternatif oluşturacak seçenekler üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Doğalgaz ihtiyacının yüzde 80’ini Rusya’dan karşılayan Avusturya’nın Rus enerji şirketi Gazprom’un şartlarını kabul ettiği ve ruble ödeme yapacağı yönünde haberler, geçen hafta uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulmuş, ancak hem Başbakan Karl Nehammer hem de Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, bu iddiaları yalanlamıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol