‘Ay’a sert iniş yapmak’la görevlendirilen Türkiye Uzay Ajansı’nın biri VIP minibüs olan kiraladığı beş aracın maliyeti belli oldu. “Uzay mekiğini aratmayacak” eleştirilerine neden olan araçların bedeli 1 milyon 62 bin TL.

‘Ay’a sert iniş’e bir adım daha!

Mustafa BİLDİRCİN

2023 yılında, “Ay’a sert iniş” yapacağı açıklanan Türkiye Uzay Ajansı’nın biri VIP minibüs olmak üzere kiraladığı toplam beş aracın maliyeti belli oldu. Araçların iki buçuk yıllık kirası ve şoför hizmeti için toplam 1 milyon 62 bin 919 TL ödeneceği öğrenildi.

YAKITI AJANSTAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuda araç tasarrufuna gidileceği yönündeki açıklamasının ardından hız kesmeyen lüks araç alım kervanına Türkiye Uzay Ajansı da katıldı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı’nın, biri VIP araç olmak üzere kiraladığı toplam beş aracın 1 Mayıs 2021–31 Aralık 2023 tarihleri arasında kullanılacağı bildirildi. Yakıt masrafları Türkiye Uzay Ajansı’nca karşılanacak araçların kiralandığı şirket, ajansa iki de şoför tahsis edecek. Araçların iki buçuk yıllık kirası ve iki şoför hizmeti için Irmak Grup Film Yayıncılık Prodüksiyon isimli şirket ile 1 milyon 62 bin 919 TL’lik sözleşme imzalandı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kiraladığı araçların renginden iç döşeme özelliklerine, klima tipinden motor hacmine kadar her detay ihale dosyasında yer aldı. Kamuoyunda “Uzay mekiğini aratmayan türden” eleştirilerine yol açan araçların bazı özellikleri ihale dosyasında şöyle sıralandı:

Metalik gri, siyah, füme veya lacivert, en az 2019 model, en fazla 50 bin kilometre, Türkiye haritalı navigasyonlu, çift bölge kontrollü tam otomatik klima, elektrikli ve ısıtmalı katlanabilen yan aynalar EDL, MSR, ESC, ABS, ASR, yokuş kalkış desteği, renkli cam.

Dokuz kişilik minibüs: En az 2019 model, en fazla 80 bin kilometre, en az 2000 cc en fazla 2500 cc, yatar pozisyon alabilen koltuklar, karşılıklı hale dönüştürülebilen koltuklar, ESP, ABS, ASR, BAS, EBD, otomatik klima sistemi, yolcu bölümünde ilave klima, yokuş kalkış desteği, otomatik kararan iç ayna, gri-siyah veya beyaz kol dayama yerleri.