birgün

20° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 23.03.2018 07:32

Ayder Kayak Merkezi kiralanacak: Doğayı ranta açmanın yeni yolları döşenecek

Ayder Kayak Merkezi kiralanacak: Doğayı ranta açmanın yeni yolları döşenecek

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Rize Çamlıhemşin Samistal, Amlakit, Yukarı Kavron ve Palovit Yaylası sınırları içerisinde tapulu 428 ada 1 parsel kayıtlı orman vasfındaki taşınmaz ile 431 ada 10, 11, 12 ve 14 numaralı parsellerde kayıtlı taşınmazlarda belirlenen alanlarda planlanan “Ayder Kış Sporları Merkezi”nin yapım ile kira karşılığı 49 yıllığına işletmesi ihale edilecek ve proje için yeni yollar yapılacak.

Rize İl Genel Meclisi, bölgedeki turizm potansiyeli geliştirme söyleviyle, 1 adet yolun Turizm amaçlı yol düzenleme programına, 5 adet yolun yeni yol programına, 9 adet yolun bakım onarım programına alınmasına kararını verdi
İl Genel Meclisi, Ayder Kış Sporları Merkezine ulaşım için mevcut yolların bakımının yanı sıra yeni yollar da yapacak. Ayder kayak tesisi istasyon yolları için Hazindak Yaylası ve Samistal Yaylasına 10 km’lik yeni yol yapılacak.

Rize’de yayla turizmini geliştirmek adı altında çoğunluğu yayla yolları olmak üzere toplam 67.60 km yeni yol yapılması planlanıyor. İl Genel Meclisinde görüşülerek kabul edilen yollarla ilgili çalışmalara kısa sürede başlanılacağı bilgisi alındı.
Fındıklı ilçesi, Ardeşen Siproma Yaylası ve Fındıklı Yaylacılar Köyü 9.40 km; Çamlıhemşin ilçesi Hazindak Yaylası ve Samistal Yaylası kayak tesisi istasyon yolları için 10 km; Fındıklı ilçesi Gürcüdüzü-Arhavi bağlantısı (Yeni Yol) Çamlık Çatak Artvin Arhavi ile Yusufeli yolu için 24 km, Ihlamurlu Köyü -Yenişehitlik Aslandere Köyü yolu için 14 km; Arılı Köyü, Sulak Köyü, Ihlamurlu Köyü yolu için 10.20 km olmak üzere toplam 67.60 km yeni yol yapılma kararı verildi.

Kayak merkezi projesinde 40 kilometre boyunca mekanik bir tesis kurulacak. 10-12 kilometresi transfer hatları olacak. Diğer pistlere ulaşım ve kayak hatları oluşturulacak. 30 kilometrelik bir pist hattından bahsedersek 45 kilometreyi bulacak bir pist yapılması planlanıyor. Tesisin, Kaçkarların tam da omurgasına yapılması planlanan proje havalimanıyla bütünleşmiş olacağı ve dağdan dağa genişletilebileceği belirtiliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız