birgün

23° AÇIK

Aydın'a kurulacak kağıt fabrikasına tepkiler sürüyor

Aydın'ın Söke ilçesine kurulacak KİPAŞ kağıt fabrikasına tepki gösteren CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, fabrikanın ihtiyacı olan suyu yeraltından kullanacağını, bunun sonucunda tarımın bitme riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

BİRGÜN EGE 16.01.2021 12:02
Aydın'a kurulacak kağıt fabrikasına tepkiler sürüyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Aydın’ın Söke ilçesinde açılış için gün sayan KİPAŞ kağıt fabrikası, çevreye ve doğaya vereceği zararlar ile gündeme geliyor. KİPAŞ kağıt fabrikasının, verimli Söke Ovası’nı çöle çevireceğine dikkat çeken CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, Sökelilere birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Söke Ovası’nın verimli hallerinin mazide ve fotoğraf albümlerinde kalacağına dikkat çeken Özcan, “Söke organize sanayi bölgesinde faaliyete geçecek olan kâğıt fabrikası verimli Söke ovamızı, çorak, ekin çıkmayan bir çöl haline dönüştürecektir. Kâğıt üretiminde en fazla ihtiyaç olan madde, canlıların en büyük yaşam kaynağı olan sudur. Kâğıt üretiminde su kullanımı inanılmaz derecede çok fazladır. Yani Söke ovamızın bereketini sağlayan su, bu kâğıt fabrikası nedeniyle tükenecektir. Fabrikanın kâğıt üretimi için günde ihtiyacı olan 40-50 bin m3 su, yeraltındaki sudan sondajlarla temin edilecektir. Bu durum tüm Söke ovamızdaki yeraltı sularının tükenmesine güzel ovamızın çorak bir toprak, çöl haline gelmesine sebep olacaktır” dedi.

aydin-a-kurulacak-kagit-fabrikasina-tepkiler-suruyor-829902-1.

İNSAN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATACAK

Bölgede tarımının bitme riskiyle karşı karşıya kalacağını ifade eden Özcan, "Siyasi iktidarın desteği ile daha fazla para kazanma hırsına bürünen kişiler, çevrenin katledilmesine, tarımın bitmesine neden olacaktır. Pamuğu ile meşhur Söke ovamız artık çorak bir toprak ve obrukları ile anılacaktır. Geleceğimiz olan çocuklara miras olarak kirletilmiş bir çevre bırakacağız. Para hırsına girmiş fabrika sahibi ise suyun bitmesinin ardından buradan gidecek çekirge istilası sonrası kullanılmaz hale gelen topraklar gibi ovamızı bize bırakacaktır. Bu fabrika yeraltı suyunu bitirmekle kalmayacak, oluşturacağı atık su, çamur ve havaya bıraktığı toz zerrecikleri ile buharla 1. sınıf tarım arazisi olan Söke ovamız tamamen yok olacak, bölgemizde insan sağlığını büyük tehlikeye atacaktır" diye konuştu.

AKP Milletvekillerine de Söke'ye sahip çıkma çağrısında bulunan Özcan, "Sayın Sökeliler gün birlik olma, beraber hareket etme günüdür. Sökemizin haklarını, parti ayrımı, görüş ayrımına bakmadan beraber savunmalıyız. Bu fabrika faaliyete geçerse, çocuklarımızın Sökemizin geleceği olmayacaktır. Söke ovamız, pamuğumuz, güzel topraklarımız yok olacaktır. Sermaye gücü işini bitirdikten sonra bizleri kaderimizle baş başa bırakacaktır. Bunu sakın unutmayın ‘Ya el ele ya da ölüme’ Haydi Söke, sahip çıkalım geleceğimize” ifadelerini kullandı.

aydin-a-kurulacak-kagit-fabrikasina-tepkiler-suruyor-829903-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun