birgün

7° AZ BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 16.09.2019 11:31

Aydın’da JES çukuru can aldı!

Aydın'ın Umurlu Mahallesi Emirdoğan Çayı’nın olduğu bölgede, JES firmasının yolu kapatarak toprak geçit kurması sonrası, 86 yaşındaki Mehmet Kınacı motosikletiyle Emirdoğan Çayı'na düşerek hayatını kaybetti

Aydın’da JES çukuru can aldı!

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Umurlu Mahallesi Emirdoğan Çayı yolunda, dün akşam bahçesine gitmek için evinden ayrılan 86 yaşındaki Mehmet Kınacı, motosikletiyle seyir halindeyken çay kenarında dengesini kaybedip suya devrildi. Çevreden geçenlerin haber vermesiyle olay yerine gelen sağlık ekipleri Kınacı'nın boğularak hayatını kaybettiğini belirledi. İddiaya göre, çay kenarının olduğu bölgede JES firmasının yolu kapattığı ve toprak geçit kurduğu Kınacı’nın bu yüzden çaya düştüğü öne sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde de, evinin önündeki aynı boru hattına bağlı bir başka çukurdan karşıya geçmek isteyen bir kadın da düşerek yaralanmıştı. Kadının yaralandığı çukurdan birkaç yüz metre uzaklıkta bugün yaşanan kazanın ölümle sonuçlanması, bölgedeki vatandaşların tepkisine neden oldu.

“KAZA DEĞİL, CİNAYET”

Konu hakkında BirGün’e konuşan Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, şunları dile getirdi:

“Kaza değil, cinayet. JES şirketi kaçak yapı yapmış. Şirketin yasal bir prosedürü yok. Vatandaştan yer kamulaştırması lazım. Çayın kenarından geçirmesi mümkün değil. En azından bu çaya 15 metre uzaklıkta olması lazım. Kullanılan kanalı, Devlet Su İşleri görmezden gelerek peşkeş çekiyor. Suçlu olan Devlet Şu İşleri. Daha önce de Umurlu'da bir vatandaşımız JES çalışması için açılan çukura düşmüştü. Vatandaş yasayı bilmiyor, bundan çok iyi faydalanıyorlar Devlet Su İşleri’nin birinci sınıf tarım arazisini bunlara tahsis etmesi yanlış. Kaldı ki kamuya ait yolu kapatıyorlar. Biz gitsek, yolu kapatmak istesek izin alabilir miyiz? Mümkün değil."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız