birgün

5° PARÇALI BULUTLU

AYM başkanlığı seçimi için tarih açıklandı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle başkanlık seçimi 2 Şubat Perşembe günü yapılacak.

GÜNCEL 25.01.2023 14:06
AYM başkanlığı seçimi için tarih açıklandı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi 2 Şubat Perşembe günü yapılacak.

Yüksek Mahkeme'nin başkanı seçilen Zühtü Arslan, ilk kez 10 Şubat 2015'deki AYM Genel Kurulu'nda, 25 Ocak 2019'da ise ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmişti.

Arslan'ın görev süresinin sona ermesi ile birlikte Yüksek Mahkeme, 2 Şubat Perşembe günü Genel Kurul'da gerçekleştirilecek seçim ile AYM'nin yeni başkanını belirleyecek.

Yüksek Mahkeme'de başkan ve iki başkanvekili seçimleri, AYM üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanması ile seçiliyor.

Süresi biten başkan ve başkanvekillerinin, yeniden seçilebilmelerinde ise herhangi bir engel bulunmuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol