birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.12.2019 00:41

AYM’den yaşam hakkı ihlali kararı

AYM’den yaşam hakkı ihlali kararı

HABER MERKEZİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde kalan hükümlünün kamu görevlilerinin ihmali sonucunda yaşamını yitirmesine ve olayla ilgili etkin bir soruşturma yürütülmesi nedeniyle yaşamı koruma yükümlülüğü ile yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi.

Muğla Seydikemer-Eşen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan tutuklunun psikolojik sorunları olduğu belirtilen kararda, T.K.’nin başka bir tutuklu arasında kavga yaşanmasının üzerine tutuklu tekli odaya alındı. Burada yangın başlatan tutuklu, baygın olarak çıkartıldı. Tutuklu, hastanede hayatını kaybetti. Ailesi T.K.’nin yaşam hakkının ihlal edildiğine yönelik AYM’ye başvurdu.

Yaşamı koruma yükümlülüğü ile yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine karar veren AYM, soruşturmanın tekrar yapılmasını da hükmetti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız