birgün

6° AÇIK

AYM, Erdoğan’a verilen bütçe yetkisini iptal etti

AYM, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelere ödenek ekleme yetkisi veren maddeyi iptal etti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNCEL 27.12.2022 10:30
AYM, Erdoğan’a verilen bütçe yetkisini iptal etti Fotoğraf: tccb.gov.tr
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP ve MHP’nin oylarıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 23’üncü ek maddeyle tanınan bütçeye ödenek ekleme yetkisini oy birliğiyle iptal etti.

22 Aralık 2021’de AKP’nin Meclis’e getirmesiyle yasallaşan ‘Merkezi Bütçe Yönetim Kanunu‘na eklenen geçici 23’üncü maddeyle, Erdoğan’a genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ve özel bütçeli idarelere ödenek ekleme yetkisi tanınmıştı.

Erdoğan’ın tartışmalı bütçe yetkisi ile ilgili, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç, Özgür Özel ve Engin Altay ile birlikte 131 milletvekilinin, AYM’ye yaptığı başvuru sonuçlandı.

AYM'DEN İPTAL

Başvurular neticesinde AYM, Erdoğan’a yetki veren, “19/12/2020 tarihli ve 7258 sayılı 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan genel bütçe geliri tahmini üzerinde gerçekleşen gelir kadar, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin bütçelerin ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. İlgili kanunları gereğince genel bütçe karşılığı yapılan ödenek eklemeleri bu tutardan düşülür” maddesinin iptaline karar verdi.

Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na eklenen geçici 23. maddenin birinci cümlesinin Anayasa’nın Başlangıç kısmı ile 2., 6., 7., 87.. 123. ve 161. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek iptali istenen madde ile ilgili verilen karar şöyle:

“22/12/2021 tarihli ve 7349 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7. maddesiyle 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na eklenen geçici 23. maddenin;

A. Birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline,

B. İkinci cümlesinin 30/3/2011 tarihli ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 43. maddesinin (4) numaralı fıkrası gereğince iptaline, 13/10/2022 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol