birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.03.2021 16:42

AYM, HDP iddianamesini 31 Mart’ta inceleyecek

AYM, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili davanın ilk incelemesini 31 Mart’ta yapacak. Yüksek Mahkeme heyeti, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.

AYM, HDP iddianamesini 31 Mart’ta inceleyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılmasına yönelik davının ilk incelemesini mart sonunda gerçekleştirecek.

AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın görevlendirdiği raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak, AYM heyetine sunması bekleniyordu.

Bu süreç devam ederken Mezopotamya Ajansı, davaya ilişkin ilk incelemenin 31 Mart’ta yapılacağını aktardı. AYM heyeti bu toplantıda, iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Süreç sonunda dava açılması halinde HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişilik Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Partinin kapatılması yönünde karar çıkması için, 15 üyesi bulunan AYM'nin en 10 üyesinin (3'te 2) kapatma lehine oy vermesi gerekiyor.

Haberde, AYM’nin aynı gün vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “milletvekilliğin düşürülmesinin iptali” istemiyle yapılan başvuruyu da inceleyeceği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol