birgün

-6° AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.11.2017 14:34

AYM, HDP'li Yıldırım'ın “seçilme hakkı ihlali” başvurusunu görüşecek

AYM, 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan HDP Mardin Milletvekili Gürsel Yıldırım’ın “seçilme hakkı ihlali” başvurusunu görüşecek.

AYM, HDP'li Yıldırım'ın “seçilme hakkı ihlali” başvurusunu görüşecek

BirGün/Ankara

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin tutuklu Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın bireysel başvurusunu Genel Kurul gündemine aldı. Perşembe günü gerçekleştirilecek Genel Kurul’da Yıldırım’ın başvurusu olumlu sonuçlanırsa tutuklu milletvekilleri tahliye edilebilir.

4 Kasım 2016 tarihinde yapılan operasyonların ardından aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu milletvekilleri tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bu süreçte operasyonların hukuki değil siyasi olduğunu savunan HDP’de Figen Yüksekdağ, Faysal Sarıyıldız, Tuba Hezer, Besime Konca ve Nursel Aydoğan’ın milletvekillikleri düşürüldü.

AYM’ye tutuklu milletvekilleri ile ilgili başvuruda bulunan parti, tutukluluğun bir yılı aşkın bir zaman önce gerçekleşmiş olmasına rağmen hala bir karar alınamamasını eleştiri konusu yapmış ve kararın bir an önce verilmesini istemişti.

2010-2014 yılları arasında KCK operasyonları kapsamında tutuklu kalan Yıldırım, 2014 yılında BDP milletvekili olduğu sırada AYM’ye başvuruda bulunmuş ve AYM, Yıldırım’ın seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine karar vermişti. Yıldırım, bu kararın ardından mahkeme kararı ile tahliye edilmişti.

EMSAL OLABİLİR

AYM’nin Yıldırım hakkında, “seçilme hakkının ihlal edildiğine ilişkin” karar alması durumunda, bu karar, tutuklu milletvekilleri HDP’li Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Abdullah Zeydan, Selma Irmak, Burcu Çelik ve Ferhat Encü ile CHP’li Enis Berberoğlu hakkında da emsal olabilir ve bu isimler de tahliye edilebilir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol