birgün

9° KAPALI

AYM: Üniversiteler cezaevi değildir, izin almadan afiş asmak ifade özgürlüğü kapsamındadır

Anayasa Mahkemesi, Anadolu Üniversitesi'nde Ali İsmail Korkmaz afişi asan üniversiteliye izinsiz afiş asmaktan ceza verilmesini ifade özgürlüğü ihlali olarak değerlendirdi. Değerlendirmede afişin asıldığı yerin bir karakol ya da cezaevi değil, bir üniversite kampüsü olduğuna vurgu yapıldı

GÜNCEL 02.09.2022 19:52
AYM: Üniversiteler cezaevi değildir, izin almadan afiş asmak ifade özgürlüğü kapsamındadır
Abone Ol google-news

2018 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Öğrenci Kolektifleri’nden bir üniversiteliye, Ali İsmail Korkmaz’ı doğum günü vesilesiyle anmak için Eğitim Fakültesi’ne astığı afiş gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldı. Açılan soruşturmada üniversiteliye uyarı cezası verildi.

sendika.org'un haberine göre üniversiteli dosyayı mahkemeye taşıdı. Yerel mahkeme üniversiteli lehine karar verse de İdare Mahkemesi üniversite yönetiminin verdiği kararı haklı bularak dosyayı kapattı. Üniversiteli bu durum üzerine dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. AYM, başvuru hakkında ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine kanaat getirerek dosyayı yeniden İdare Mahkemesi’ne gönderdi.

AFİŞİN ASILDIĞI YER KARAKOL DEĞİL

AYM, karar gerekçesinde afişin asıldığı yerin bir karakol ya da cezaevi olmadığını, bilimsel üretim merkezlerinden biri olan üniversite olduğunu ve dolayısyla ifade özgürlüğünün sağlanmasının zaruri olduğuna vurgu yaptı. İfade özgürlüğüne yönelik müdahalenin de istisnai olması gerektiği belirtildi.

AYM, üniversiteleri eleştirel aklın beşiği sayılabileceğini ve bundan dolayı rağbet görsün ya da görmesin üniversitelilerin kendi fikirlerini savunabileceğini ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol