birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 21.02.2020 16:29

Ayşe Tuba Arslan davası ertelendi

Eskişehir'de Ayşe Tuba Arslan'ı öldüren Yalçın Özalpay isimli erkek hakim karşısına çıktı. Özalpay'ın ağırlaştırılmış müebbet hapsinin istendiği dava 17 Nisan'a ertelendi

Ayşe Tuba Arslan davası ertelendi

Eskişehir'de boşandığı kadın Ayşe Tuba Arslan'ı öldüren Yalçın Özalpay adlı erkek hakkında "tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan açılan davanın duruşmasında karar çıkmadı.

Mahkeme heyeti sanık Özalpay'ın tutukluluk haline devam kararı verirken, davayı 17 Nisan'a erteledi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

Öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın katili Yalçın Özalpay hakkında, Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan dava açıldı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Yalçın Özalpay’ın yargılanmasına başlanırken, hakim karşısında ilk savunmasını yaptı. Ayşe Tuba Arslan’ı satırla öldürdüğü günü anlatan Özalpay, “Olay günü de caddede karşılaştık. Benim yüzüme tükürdü ve hakaretler etti. Ben ayağına vurduğumu hatırlıyorum. Sonrasında anlık cinnet getirdim. Kaç defa vurduğumu hatırlamıyorum. Taksi şoförlüğü yapıyordum. Elimdeki satır Kurban Bayramından beri aracımdaydı, eve çıkarmak için yanıma almıştım. Herhangi bir öldürme kastım yoktu. Yanımda bulunan bıçağı ise Ayşe Tuba’nın ailesi ve yakınları beni tehdit ettiği için kendimi korumak için yanımda taşıyordum” iddiasında bulundu.


BABA ARSLAN: KIZIM ŞİKÂYET ETMEKTEN YORULDU

Katil zanlısı Yalçın Özalpay’ın savunmasının ardından mahkeme heyeti, tanık ifadelerine geçti. Öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın babası Serdar Arslan, katil zanlısı Özalpay’ın kızını karalamak için hikaye uydurduğunu anlatarak, “Kızımı karalamak için güzel bir hikaye uydurmuş. Kızım kocasından korkuyordu. Kızım ayrı eve çıktıktan sonra sanık kızıma hakaret ediyordu, pompalı ‘tüfek alıp seni öldüreceğim’ diyordu. Kızım sanığı şikayet etmekten yoruldu. Kızım yanıma geldiğinde bacağında morluklar vardı, kızımı dövmüş. Kızımı sürekli taksiyle takip ettiriyordu. Kızım öldürülmeden bir gün önce önüne çıkıp yine tehdit etmiş. Bunu bana akşamında kızım anlattı. Ben evliyken onlara çok destek olmaya çalıştım, buna rağmen kızımı öldürdü. Kızım eşinden korkuyordu. Evden ayrıldığında 1 yıl kızımı işe götürüp, getirdim” dedi.

DURUŞMAYA KADIN PLATFORMLARI KATILDI

Eski eşi tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın katil zanlısı Yalçın Özalpay’ın duruşmasını Eskişehir’in yanı sıra çevre illerden gelen kadın platformu üyelerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik kadın grubu da izledi. Kadınlar adliye girişinde ellerinde ‘kadın cinayetlerini durdurun, sessiz kalmıyoruz, bir kişi daha eksilmeye tahammüllümüz yok, Ayşe Tuba Arslan için adalet istiyoruz’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Ayrıca Eskişehir’in yanı sıra farklı illerden gelen kadın avukatlar duruşmada görev alarak Arslan Ailesi'ni destekledi.

DAVA ERTELENDİ

Ayşe Tuba Arslan davası, tanıkların dinlenmesi ve eksiklerin giderilmesi için 17 Nisan 09.30'a ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Anaokulunda aşçı olarak çalışan, Ayşe Tuba Arslan, geçen yıl 11 Ekim'de, Odunpazarı ilçesindeki Atatürk Bulvarı'nda 6 ay önce boşandığı Yalçın Özalpay'ın saldırısına maruz bırakıldı. Özalpay, arkasından geldiği Ayşe Tuba Arslan'ın başına satırla vurduktan sonra çevredekilerin tepkisi üzerine kaçtı. Polis ekiplerince yakalanıp, gözaltına alınan Özalpay, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Özalpay'ın satırlı saldırısı sonucu ağır yaralanan Ayşe Tuba Arslan ise sağlık görevlilerince kaldırıldığı Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Cenaze töreninde tabutu kadınlar tarafından taşınan Ayşe Tuba Arslan, gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız