birgün

8° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 29.01.2020 23:14

Ayvalık Tabiat Parkı da ranta açılıyor

Ayvalık Tabiat Parkı’nın 20 yıllığına kiralanması için ihale yapılacak. Ayvalık Tabiat Platformu kiralanacak alanlarda mescit, kafeterya, restoran, gibi yapıların inşa edileceğini açıkladı

Ayvalık Tabiat Parkı da ranta açılıyor

BirGün / Ankara

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ayvalık Tabiat Parkı için 11 Şubat’ta ihale yapacak. Yayımlanan ihale ilanında Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisindeki iki bölgede yer alan ‘günübirlik kullanım alanı, günübirlik kullanım alanına ait kapı girişi ve büfe işletmeciliği işi’ için 20 yıllık kiralama ihalesi yapılacağı açıklandı.

Doğal güzelliğiyle bilinen Ortunç Koyu’nun da içinde yer aldığı alanın kiralanması girişimine Ayvalık Tabiat Platformu tepki gösterdi. Platformdan yapılan ‘Ayvalık sahilleri Ayvalık halkına aittir’ başlıklı açıklamada “Tabiat Parkı’nın korunacağı ve kaynak değerleri ile birlikte gelecek nesillere aktarılacağı belirtiliyor. Oysa bölgeyle ilgili planlamada özel sektöre kiralanacak alanlarda mescit, kafeterya, restoran, tuvalet gibi yapıların inşa edileceği ve sahillere giriş-çıkışların ücret karşılığında yapılacağı açıkça vurgulanıyor” dendi.

Kıyılar halka kapatılmamalı

Hakkıbey Yarımadası’nın da ranta açılmasının planlandığı belirtilen açıklamada şu talepler sıralandı:

>> Bu ihalenin bir an önce iptal edilmesini, deniz temizliği ve doğal zenginliğiyle Ayvalık Halkı’nın nefes alabildiği, denize rahatça girebildiği nadir alanlardan biri olan Ortunç Koyu’nun tel örgülerle çevrilmeden, giriş ücreti alınmadan halkın kullanımına bırakılmalı.

>> Kıyılarımızın ve ayrılmaz parçası olan doğamızın, hepimizin ortak varlığı olduğu unutulmadan korunmasını ve tüm halkımız tarafından serbestçe kullanılmalı. Koruma gerekçesiyle kıyılar halka kapatılmamalı.

>> Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın kirliliğe ve yangın riskine karşı sürekli kontrol edilmesini, uyarıcı, bilgilendirici tabelalarla donatılmal. Bakanlıkça kadro tahsisiyle istihdam edilecek koruma görevlilerinin alanda sürekli kontrol ve koruma görevi yürütmesini istiyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız