birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 15.12.2020 11:46

Azerbaycan: Savaş suçu işlemekle suçlanan askerler tutuklandı

Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Dağlık Karabağ'da savaş suçu işlediğinden şüphelenilen dört askerin tutuklandığı duyuruldu.

Azerbaycan: Savaş suçu işlemekle suçlanan askerler tutuklandı

Azerbaycan Başsavcılığı, Dağlık Karabağ'da savaş suçlarına karıştığından şüphelenilen dört askerin tutuklandığı duyurdu. Azerbaycan ordusundan dört askerin, Ermeni askerlerin cansız bedenlerine 'saygısızlık', Ermeni birliklere 'insanlık dışı muamele' ve mezar taşlarını tahrip etmekle suçlandığı kaydedildi.

Gazeteduvar’ın aktardığına göre, Savcılıktan yapılan açıklamada, askerlerin 'yasa dışı eylemlerinin üzücü olduğu' ve savaş suçlarına karıştığından şüphelenilen herhangi birinin benzer yasal işlemlerle karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Açıklama, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Bakü ve Erivan'a savaş suçu iddialarını soruşturmak için çağrıda bulunmasının ardından geldi.

'HER İKİ TARAF DA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ'

Uluslararası Af Örgütü'nün hazırladığı raporda, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda her iki tarafın da savaş suçu işlediği iddia edilmişti. 22 videonun incelendiğini söyleyen örgüt, yargısız infazların kaydedildiğini ve cansız bedenlere 'saygısızlık yapıldığını' bildirmişti.

Açıklamada, kaydedilen görüntülerin 'uluslararası hukuku acil bir şekilde ihlal ettiği' belirtilmiş ve şu ifadeler kullanılmıştı:

"Hem Azerbaycan hem de Ermenistan yetkilileri derhal bağımsız, tarafız soruşturmalar yürütmeli ve sorumluları tespit etmelidir. Failler ve bu suçlara izin verenler ve göz yumanlar adalet önüne çıkarılmalı."

HOLLANDA YAPTIRIM KARARI ALMIŞTI

Hollanda parlamentosu Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyeva’ya savaş suçu işledikleri gerekçesiyle AB tarafından yaptırım uygulanması konusunda hazırlanan önerge kabul edilmişti.