Bilim insanları, bağışıklık sistemini aşabileceğini düşündükleri yeni bir Covid-19 varyantının tespit edildiğini duyurdu. ‘B.1.1.529’ kodlu varyantla ilgili değerlendirme yapan ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Güney Afrika’da çıkan bu B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi” dedi.

B.1.1.529: Yeni Covid-19 varyantı, bilim insanlarını endişelendiriyor

Güney Afrika’da bilim insanları mutasyona uğramış yeni bir Covid-19 varyantı tespit ettiklerini duyurdu. ‘B.1.1.529’ koduyla numaralandırılan varyantın, çok sayıda farklı mutasyon barındırdığı öğrenildi.

AFP'nin aktardığına göre araştırmacı Richard Lessells, yeni varyantın bağışıklık sisteminin korumasını aşabileceğini söyledi. Araştırmacılar, B.1.1.529 varyantının, vücudun savunmasından kaçarak daha fazla hastalık dalgasını tetikleyebileceği açıklamasında bulundu. Güney Afrikalı yetkililer, varyantın daha çok gençler arasında yayıldığını dile getiriyor.

Cambridge Üniversitesi'nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravi Gupta, laboratuvar çalışmasına göre, B.1.1.529 varyantındaki mutasyonların enfektiviteyi artırdığını ve antikor tanımayı azalttığını bulduğunu kaydetti.

İngiltere, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve bilim insanlarında endişeye yol açan koronavirüsün yeni mutasyonu nedeniyle bazı Afrika ülkelerine seyahat yasağı getirdi.

PROF. DR. UNUTMAZ: DELTA’DAN SONRA İLK DEFA BENİ ENDİŞELENDİRDİ

B.1.1.529 varyantına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Güney Afrika’da çıkan bu B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi. Şu ana kadarki varyantların virüs için en ideal mutasyonlarını toplamış gibi. Güney Afrika’da hızla deltanın yerini alıyor, bu ülkeden seyahat derhal durdurulmalı, PCR'la da tespiti mümkün" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Unutmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

SEYAHAT YASAĞI UYARISI

“Çok fazla veri olmasa da, virüsün işine yarayacak bu kadar çok mutasyonu ilk defa bir arada görüyoruz, oldukça şaşırtıcı. Muhtemelen bağışıklığı düşük birisinde oluştu, başka alternatif zor gözüküyor. Ama daha önemlisi Güney Afrika'dan gelen bilgilerde delta ile rekabet ediyor gözükmesi.”

İngiltere'nin bazı Afrika ülkelerini B.1.1.529 varyantından dolayı seyahat için kırmızı listeye aldığını hatırlatarak, “Veriler çok yeni olsa da tedbiren biz de yasaklamalıyız, zira endişemiz doğruysa sonrası geç olur” dedi.

DSÖ ÖZEL TOPLANTI YAPACAK

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 teknik sorumlusu Dr. Maria Van Kerkhove, aşılar ve önceki enfeksiyonlar tarafından sağlanan bağışıklığı atlayabilecek yeni ortaya çıkan ve "ağır mutasyona uğramış" bir Covid-19 varyantını tartışmak için özel bir toplantı planladıklarını söyledi.

Toplantıda, B.1.1.529 olarak anılan varyantın aşılar, testler, ortaya çıkan semptomlar ve tıbbi tedaviler için potansiyel olarak ne anlama gelebileceğini tartışılacağı bildirildi.

Van Kerkhove, DSÖ'nün virüs evrimi çalışma grubu, varyantın daha yaygın hale gelebilecek ilgi alanlarından biri olduğuna karar verirse, grubun buna Yunanca bir isim atayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynaklar: Euronews, Habertürk