Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27’inci Gezici Festival yolcuğu 2 Aralık’ta Ankara’da başlıyor. Festivalde, Baba Zula müzikleri eşliğinde ‘Eli Kulağında’ ve Godard Anısına ‘Cuma Görüşürüz, Robinson’ filmleri yer alacak.

Baba Zula müzikleri eşliğinde 'Eli Kulağında' ve 'Cuma Görüşürüz, Robinson' 27. Gezici Festival’de

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival yolculuğuna Ankara’dan başlıyor.

Festival, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2–8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sürecek.

8 Aralık’ta Ankara izleyicisine veda edecek olan festival, 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin Sinop gösterimleri Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde yapılacak.

Program, 12 Aralık’ta son durağı Kastamonu’ya ulaşacak ve 14 Aralık’ta sona erecek. Festival, Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Programda, birbirinden farklı bölümlerde hem yılın en iyilerine hem de sinema tarihinde önemli yer edinmiş filmler gösterime sunulacak. Ankara Sinema Derneği ile dünyanın değişik kentlerinde etkinlikler yapan Baba Zula, 27. Gezici Festival kapsamında yeniden unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatacak.

KADIN ÖNCÜLER – BABA ZULA MÜZİKLERİ EŞLİĞİNDE FİLM GÖSTERİMİ

Kadın Öncüler bölümünde 100 yıllık bir yapım olan Eli Kulağında / Just Around The Corner gösterimi Baba Zula müzikleri eşliğinde gerçekleşecek.

Gezici Festival, 1921 yılında çekilen, film arşivlerinde sadece iki tane eksik kopyası bulunabilen 100 yıllık Eli Kulağında / Just Around The Corner filminin uzun uğraşlar sonucu 2021 yılında tamamlanan 79 dakikalık halini Sinemanın Kadın Öncüleri bölümünde Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin katkılarıyla izleyicilerle buluşturacak.

Yoksul Bridsong ailesini anlatan Frances Marion yönetmenliğindeki Eli Kulağında / Just Around the Corner, Fannie Hurst’ün 1914’te Saturday Evening Post’ta yayınlanan Superman adlı hikâyesinden uyarlandı. Film büyük şehirdeki sağlıksız ve adaletsiz hayatı ve çalışma koşullarını anlatıyor. Mesaiye kalmak zorunda olan kadın işçilerin ve soğuk kış aylarında kar ve ayazla mücadele eden insanların gösterildiği anlar neredeyse belgesel niteliğinde.

Uzun yıllardır tamamı bulunamayan ve bu nedenle izleyiciyle buluşamayan Eli Kulağında / Just Around The Corner filminin hikâyesinin en eksiksiz halinin elde edildiği kopyası, Kongre Kütüphanesi’ndeki 53 dakikalık kopyanın ve Eye Film Müzesi’ndeki 58 dakikalık kopyanın bir araya gelmesiyle oluşturuldu. İki kopya da Kongre Kütüphanesi’nin Virginia, Culpeper’daki Ulusal Ses-Görüntü Konservasyon Merkezi Film Laboratuvarı’nda 4K kalitesinde tarandı. Orijinal senaryo tüm araştırmalara rağmen bulunamadığından, iki versiyon dikkatle incelendi ve hikâye Eye Müzesi’nde yeniden birleştirildi. Renkler Hollanda kopyasının renklendirme şablonu dikkate alınarak Haghefilm’de dijital olarak yeniden oluşturuldu. Hız saniyede 19 film karesine sabitlendi ve film toplam 79 dakika oldu.

Eli Kulağında / Just Around The CornerEli Kulağında / Just Around The Corner

GODARD: AŞK VE ÖLÜM ÜZERİNE

Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine bölümünde gösterilecek Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson ise, Batı’da aynı ölçüde tanınmayan iki büyük sanatçının, Ebrahim Golestan ile Jean-Luc Godard’ın sinemasal karşılaşmasına tanıklık ediyor.

Bu yıl aramızdan ayrılan, sinema dünyasının usta ismi Jean-Luc Godard’ı, aynı kuşaktan olmalarına rağmen hiç tanışmadığı 100 yaşındaki yazar ve yönetmen Ebrahim Golestan’la buluşturan belgesel Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson, 27. Gezici Festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni Mitra Farahani, Jean-Luc Godard ve Ebrahim Golestan’ı sekiz ay sürecek bir e-posta yazışmasında bir araya getirdi. Anlaşmaya göre her Cuma birbirlerine mektup yazmaya başladılar ve ortaya sanat, ölüm, aşk ve şiir üzerine düşünen iki ustanın, ortak ya da farklı maceralarını öğrendiğimiz mizahi yanı da kuvvetli bir belgesel ortaya çıktı. Ebrahim Golestan ile Jean-Luc Godard’ın sinemasal karşılaşmasını anlatan belgeselde, biri büyük bir İngiliz kalesinde, diğeri Rolle’deki minik bir evde barınan iki yalnızlık birbiriyle yüzleşiyor, birbirine karşılık veriyor: Jean-Luc Godard’ın isyan ve melankoli arasında salınan yalnızlığıyla Ebrahim Golestan’ın yalnızlığı, insan kaderinin mecburiyetinin karşısına sağduyulu bir bilgeliği yerleştiriyor.

Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, RobinsonCuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson

FESTİVALLERİN BİLETLERİ

İnternet üzerinden satışları www.biletinial.com üzerinden devam eden festival biletleri 30 Kasım’dan itibaren Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden de satışta olacak. Tüm seanslar için biletlerin 20 TL olacağı festivalde Ankara’da Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri ücretsiz olacak. Sinop ve Kastamonu’da tüm gösterimler ücretsiz gerçekleşecek.

Baba ZulaBaba Zula