birgün

11° PARÇALI BULUTLU

BAE Savunma Bakanlığı: Ülkenin hava sahasını ihlal eden 3 İHA imha edildi

Birleşik Arap Emirliği, hava sahasını ihlal eden 3 insansız hava aracının imha edildiğini duyurdu.

DÜNYA 02.02.2022 23:29
BAE Savunma Bakanlığı: Ülkenin hava sahasını ihlal eden 3 İHA imha edildi
Abone Ol google-news

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ülkenin hava sahasını ihlal eden" üç adet İHA'nın, savunma sistemleri tarafından imha edildiği açıklandı belirtildi.

BAE Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ülkeyi herhangi bir saldırıdan korumak için gerekli tüm önlemlerin alındığı ifadelerine yer verildi.

Ülke hava sahasının ihlal edildiği kaydedilen açıklamada, ihlali gerçekleştiren 3 İHA'nın imha edildiği aktarıldı.

HUSİLERE HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyon güçleri, Yemen'in Marib ve Cevf illerinde son 24 saatte Husilere 32 hava saldırısı düzenlediklerini duyurmuştu. Yemen'deki Husilerin, 17 Ocak'ta BAE'nin başkenti Abu Dabi'nin Musaffah bölgesine silahlı İHA'larla düzenlediği saldırı sonucu 3 yakıt tankerinde patlama meydana gelmiş, saldırıda 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Husiler, 24 ve 31 Ocak'ta da BAE'yi hedef alan saldırılar düzenlemiş; hava savunma sistemleri tarafından imha edilen balistik füze ve İHA'lar herhangi bir can kaybına yol açmamıştı.

Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol