birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 14.10.2019 14:17

Bafalılar 'Ilbıra Dağı' için toplandı: Ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz

Bafalılar, maden şirketi yatırımcısına 'maden faaliyetinin çevreye zarar verdiğini' söyleyerek, "Ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz” vurgusunu yaptı

Bafalılar 'Ilbıra Dağı' için toplandı: Ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Bafalılar, Ilbıra Dağı Koruma Platformu üyeleri tarafından düzenlenen toplantıya katılarak, aldıkları izinler doğrultusunda maden çıkartma faaliyetlerinin devam edeceğini söyleyen maden şirketi yatırımcısına, maden faaliyetinin çevreye zarar verdiğini söyleyerek tepki gösterdi.

Ilbıra Dağı Koruma Platformu üyeleri, geçtiğimiz cumartesi günü platform tarafından yapılan çağrı üzerine, saat 11.00’de Bafa'da toplanarak güncel konuları görüştü. Toplantıya Bafa Mahalle Muhtarı Kerem Tekin, Akbük Mahalle Muhtarı Mehmet Çamlı, Aydın son dönem il genel meclis üyesi Mehmet Cahit Kaya, Akbük Dayanışması Sözcüsü Ferda Kılınç ve üyeleri; Necla Öztürk, Gülay Sarpılış, Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili ve Platform üyeleri ile çok sayıda vatandaşın yanı sıra Milenyum Madencilik şirketinin rödavansçılarından ve yatırımcılarından İlhan Doğan da katıldı.

İlhan Doğan yaptığı açıklamada, 2 yıldan bu yana Ilbıra Dağları’nda madencilik faaliyeti ile uğraştıklarını, bu zamana kadar şirketin Bafa’da bilgilendirme yapmadığını bildiğini, bu yüzden bu toplantıya katılmak istediğini ve vatandaşların bütün sorularını yanıtlamaya hazır olduğunu söyledi.

Soru cevap şeklinde geçen bölümün ardından genel olarak İlhan Doğan, bütün izinlerinin tam olduğunu, aldıkları izinler doğrultusunda maden çıkartma faaliyetlerinin devam edileceğini söyledi.

Mimar Tolga Itır, maden bölgesinde platform tarafından inceleme yapıldığını, incelemeler sonucunda şirketin işletme koordinatları haricinde ağaç kestirdiğini ve maden molozlarını ormanın içine bırakarak, kesilmeyen ağaçların da yaşamasına engel olduğunu belirtti. Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından çevrede bulunan vatandaşlar, “Biz anlayacağımızı anladık. Yani siz hâlâ kesime devam edeceksiniz” diyerek şirket yetkilisine tepki gösterdi. Tepkiler üzerine şirket yetkilisi İlhan Doğan, toplantıdan ayrıldı.

bafalilar-ilbira-dagi-icin-toplandi-agaclarimizi-kestirmeyecegiz-636646-1.

"AYDIN'IN HER YERİNDE JEOTERMAL TESİSLERLE MÜCADELE EDİYORUZ"

Daha sonra Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, “Bizler buraya davet beklemeden geldik. Çünkü Ilbıra Dağı hem Muğla hem de Aydın il sınırları içerisinde. Olmasa da önemli değil, ülke bizim ülkemiz. Buradaki ormanlar sayesinde Aydın bölgesi de nefes alıyor, yağmur alıyor. Bizler Anayasamızın bizlere verdiği hakla, her vatandaş gibi doğamızı ormanlarımızı korumak için sizlerin yanındayız. Biz Aydın’ın her yerinde jeotermal tesislerle mücadele ediyoruz. Aydın’da nefes alamaz hale geldik. Köylülerimiz mahsullerinden verim alamaz oldular. Sularımızı kaybediyoruz, havamızı kaybediyoruz, peki nerede yaşayacağız?” diye konuştu.

"AĞAÇLARIMIZI KESTİRMEYECEĞİZ"

Desteğe her zaman hazır olduklarını dile getiren Başkan Vergili, Bafalılara hitaben, “Bafalılar bize söylesin ağaçlarınızı kestirmeye, doğanızı kaybetmeye razı mısınız yoksa değil misiniz?” deyince Bafalılar da hep bir ağızdan “Ağaçlarımızı kestirmeyeceğiz” diye konuştu. Yatağan Gökbel Dayanışması ve Çamköy İkizköy dayanışmaları ile birlikte hareket ederek, yörede birlikte çalışma önerisi de katılımcılar tarafından kabul edildi. Ilbıra Dağı Koruma Platformu Başkanı ve üyeleri, toplantıya katılan herkese teşekkür ederek toplantıyı tamamladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız