birgün

2° HAFİF YAĞMUR

Bağdat ile Erbil arasında 'sınır güvenliği' görüşmesi

Bağdat'ta bir araya gelen Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, 'sınır güvenliği' konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye'nin hava harekatı ve İran'ın Irak sınırına yönelik bombalı saldırılarının ele alındığı görüşmede 'sınır güvenliğinin güçlendirilmesi konusunda hemfikir oldukları' aktarıldı.

DÜNYA 28.11.2022 10:46
Bağdat ile Erbil arasında 'sınır güvenliği' görüşmesi
Abone Ol google-news

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Bağdat'ta sınır güveliği konusunu görüştü.

Görüşmede Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği hava harekatı ile İran'ın Irak sınırına yönelik bombalı saldırıları ele alındı.

Duvar'da yer alan habere göre görüşmenin ardından Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, "Her iki taraf da, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin son toplantısında kararlaştırdığı üzere güvenlik sorunlarını çözmenin ve komşu ülkelerle sınır bölgelerinde barış ve istikrar için çalışmanın önemini vurguladı" ifadelerine yer verildi.

Irak'ın merkezi hükümeti ile Erbil, geçtiğimiz hafta varılan anlaşma ile İran ve Türkiye sınırı boyunca federal muhafızların konuşlandırılmasında uzlaşmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol