birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 09.04.2020 09:57

‘Bağış’ genelgesi ardından yoksullara yemek dağıtan aşevinin hesabı da kapatıldı

Koronavirüs tedbilerinden ekonomik olarak etkilenen yurttaşlara yardım yapmak isteyen belediyelerin ‘bağış’ hesaplarının kapatıldığı İçişleri Bakanlığı genelgesi ardından Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin yoksullara yemek yardımı yapan aşevinin hesabı da kapatıldı

‘Bağış’ genelgesi ardından yoksullara yemek dağıtan aşevinin hesabı da kapatıldı

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge sonrası ihtiyaç sahiplerine gıda ulaştıran Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin aşevi bağış hesabı kapatıldı.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “İnsanlara şuraya bağışla demeye gerek yok, isteyen güvendiği yere bağış yapsın” dedi. Bağış almanın hukuki bir engel taşımadığını belirten Ümit Uysal, “Mülki idareden gelen genelgeyle hesabı kapatmamızı istediler, biz de kapattık. Bağış yapanlara da bağışlarını geri ileterek durumu açıkladık. Aşevi hesabı üzerinden bağış alınması hukuki bir engel taşımıyor. Neye bağış yapıldığı belli. Ama biz genelge kesin ve kati olduğu için soruşturmayla uğraşmamak için kapattık. Ama bu genelge mevcut hukuk kurallarına aykırıdır” dedi.

‘SİYASİ AYRIM YAPMADIK’

Özellikle CHP’li belediyelere böyle kısıtlamalar getirilmesini eleştiren Uysal, “Biz salgının ülkemize girdiğini öğrendiğimiz ilk günden beri o kurumun, bu kurumun görevi demeden çalıştık. Tüm kamu kuruluşlarını ayırt etmeksizin temizledik. Bütün evlere yıkanabilir maske dağıtıyoruz. Biz bunları yaparken siyasi ayrım aklımızın köşesinden geçmiyor. İnsanlara şuraya bağışla demeye gerek yok. İsteyen güvendiği yere bağış yapsın. Bu teferruatlarla kimse uğraşmasın, kamu yararına yönelim. Bütün dünya ortak düşman virüs için birleşti Türkiye mi birleşemeyecek?” diye konuştu.

UYSAL’DAN GIDA SIKINTISINA ÖNLEM

Başkan Ümit Uysal, olası bir gıda sıkıntısına karşı ilçede 35 bin metrekarelik 7 ayrı alanda mısır ekimine başladı. Tarlaya çevrilen Güzeloba Mahallesi’ndeki boş alanda ilk tohumları Başkan Uysal, sivil toplum örgütleriyle birlikte attı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol