birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 09.04.2020 09:57

‘Bağış’ genelgesi ardından yoksullara yemek dağıtan aşevinin hesabı da kapatıldı

Koronavirüs tedbilerinden ekonomik olarak etkilenen yurttaşlara yardım yapmak isteyen belediyelerin ‘bağış’ hesaplarının kapatıldığı İçişleri Bakanlığı genelgesi ardından Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin yoksullara yemek yardımı yapan aşevinin hesabı da kapatıldı

‘Bağış’ genelgesi ardından yoksullara yemek dağıtan aşevinin hesabı da kapatıldı

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge sonrası ihtiyaç sahiplerine gıda ulaştıran Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin aşevi bağış hesabı kapatıldı.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “İnsanlara şuraya bağışla demeye gerek yok, isteyen güvendiği yere bağış yapsın” dedi. Bağış almanın hukuki bir engel taşımadığını belirten Ümit Uysal, “Mülki idareden gelen genelgeyle hesabı kapatmamızı istediler, biz de kapattık. Bağış yapanlara da bağışlarını geri ileterek durumu açıkladık. Aşevi hesabı üzerinden bağış alınması hukuki bir engel taşımıyor. Neye bağış yapıldığı belli. Ama biz genelge kesin ve kati olduğu için soruşturmayla uğraşmamak için kapattık. Ama bu genelge mevcut hukuk kurallarına aykırıdır” dedi.

‘SİYASİ AYRIM YAPMADIK’

Özellikle CHP’li belediyelere böyle kısıtlamalar getirilmesini eleştiren Uysal, “Biz salgının ülkemize girdiğini öğrendiğimiz ilk günden beri o kurumun, bu kurumun görevi demeden çalıştık. Tüm kamu kuruluşlarını ayırt etmeksizin temizledik. Bütün evlere yıkanabilir maske dağıtıyoruz. Biz bunları yaparken siyasi ayrım aklımızın köşesinden geçmiyor. İnsanlara şuraya bağışla demeye gerek yok. İsteyen güvendiği yere bağış yapsın. Bu teferruatlarla kimse uğraşmasın, kamu yararına yönelim. Bütün dünya ortak düşman virüs için birleşti Türkiye mi birleşemeyecek?” diye konuştu.

UYSAL’DAN GIDA SIKINTISINA ÖNLEM

Başkan Ümit Uysal, olası bir gıda sıkıntısına karşı ilçede 35 bin metrekarelik 7 ayrı alanda mısır ekimine başladı. Tarlaya çevrilen Güzeloba Mahallesi’ndeki boş alanda ilk tohumları Başkan Uysal, sivil toplum örgütleriyle birlikte attı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız