birgün

9° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 26.09.2021 20:37

Bahadır Baruter'in Gergedan heykelleri serisinin ilki ‘Arogan’, 7- 10 Ekim'de Contemporary İstanbul’da

Sanatçı Bahadır Baruter, "Gergedan" heykelleri serisinin ilk heykeli olan "Arogan" ile güç ve iktidar üzerine yeniden düşünmeyi öneriyor. Eser, 7- 10 Ekim'de Contemporary İstanbul’da görülebilir.

Bahadır Baruter'in Gergedan heykelleri serisinin ilki ‘Arogan’, 7- 10 Ekim'de Contemporary İstanbul’da

Bahadır Baruter’in “Gergedan” heykelleri serisinin ilk eseri olan “Arogan” 7- 10 Ekim tarihleri arasında Contemporary İstanbul’da gösteriliyor.

Baruter, gerçek boyutlarda çalıştığı bu heykellerinin tümünde gergedan metaforu üzerinden insani değerleri sorgulayan aykırı bir dil yaratıyor. Serinin ilk heykeli olan Arogan, insan medeniyetin hoyratlığıyla doğanın masumiyetini karşı karşıya getirerek insanlığı kendi pervasız yayılmacılığı, doyumsuz hırsı ve kibirli kayıtsızlığıyla yüzleştiren kışkırtıcı bir çalışma.

Bu eserde sanatçı, doğaya ait, görkemli, masum ve barışçıl bir gücü temsil eden devasa bir gergedanın üzerine, insana ait utanç verici gücü temsil eden, yıkıcı, hükmedici, arsız, küstah, hantal ve haddinden iri bir beden oturtarak insanlığın kendi medeniyetine başka bir açıdan bakmasını, güç ve iktidar üzerine yeniden düşünmesini öneriyor.

Yaklaşık üç metre yüksekliğinde olan bu heykel, bu ölçekteki çalışmalarda sık rastlanmayan papier mache (kağıt hamuru) tekniğiyle yapılmış. Ekim ayı itibarıyla BüroSarıgedik tarafından temsiliyeti duyurulacak olan Baruter, Gümüşlük'teki atölyesinde yaklaşık bir buçuk yıldır üzerinde çalıştığı bu heykeli geçtiğimiz aylarda tamamlamış. “Arogan” isimli bu eser 7- 10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Contemporary İstanbul’da BüroSarıgedik’in temsil ettiği sanatçılar seçkisinde görülebilir.

BAHADIR BARUTER KİMDİR?

bahadir-baruter-in-gergedan-heykelleri-serisinin-ilki-arogan-7-10-ekim-de-contemporary-istanbul-da-925839-1.

Güzel sanatlar eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tamamladıktan sonra, kariyerine 27 yaşında karikatürist olarak başlayan Baruter, çeşitli mizah dergilerinde yayıncı, editör ve çizer olarak görev aldı. Kişisel sergileri "Varlık Evhamı" (2007), "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum" (2012) ve "Evim, Evim Güzel Evim" (2014) Mukadderat (2015) galeri x- ist'te gerçekleşti. Ayrıca Baruter'in çalışmaları "Beyoğlu" (Akbank Kültür Sanat Merkezi, İstanbul, 2004) ve "Hayvan Gibi Sergi" (Milk Galeri, İstanbul, 2011) sergilerinde yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol