birgün

21° AÇIK

Bakan Çavuşoğlu’ndan 'Suudi Ambargosu'na ilginç yanıt

Suudi ambargosunun nedenlerini soran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan düşündürücü bir yanıt geldi. Çavuşoğlu, verdiği yanıtta Suudi Arabistan'ın uyguladığı ambargoya hiç değinmedi.

SİYASET 21.11.2020 11:36
Bakan Çavuşoğlu’ndan 'Suudi Ambargosu'na ilginç yanıt
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Suudi hükümetinin Türkiye menşeili ürünlere karşı başlattığı ambargonun nedenlerinin açıklanması için Dışişleri Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Çavuşoğlu'nun yanıtta Suudi Arabistan tarafından uygulanan boykota değinmemesi dikkati çekti.

“Gelişmeleri dış politikadaki başarısızlık olarak görüyor musunuz?” diye soran Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, bazı ülkelerin Türkiye’ye karşı konjonktürel gruplaşmalara yöneldiğini ancak Türkiye’nin 'ilkeli ve dirayetli' tutumunu sürdüreceğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, Suudi Arabistan hükümetinin Türkiye’ye karşı aldığı ambargo kararıyla, bu ülkeye ihracat yapan firmalar ile ürünleri taşıyan nakliye firmalarının sıkıntı yaşadığına dikkat çekti.

TÜRKİYE’YE NEDEN SIRT ÇEVİRDİLER?

3.3 milyar dolarlık bir ekonominin kapılarının kapanmasını önlemek adına yapılan çalışmalardan sonuç alınamamasının nedenlerinin açıklanmasını isteyen Ömer Fethi Gürer, “Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye gibi Yunanistan ile işbirliğine yönelen ülkelerin Türkiye’ye sırtlarını dönmelerini, iktidarın dış politikada yaşadığı bir başarısızlık olarak kabul ediyor musunuz?” diye sordu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN İLGİNÇ YANIT

Gürer’in önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dış politika gündemimizdeki tüm meseleleri milli menfaatlerimiz doğrultusunda, tarihimizin ve coğrafyamızın gerekleri çerçevesinde ele alıyoruz. Sahada ve masada etkin bir diplomasi uygularken, bölgesel ve küresel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmayı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’YE KARŞI KONJONKTÜREL GRUPLAŞMALAR VAR

Bazı ülkelerin Türkiye karşıtı konjonktürel gruplaşmalara yönelmelerinin Türkiye’nin ilkeli yaklaşımlarını etkilemeyeceğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye, artan imkan ve kabiliyetleriyle, ahlaki değerlere dayanan, insani ve girişimci dış politikası çerçevesinde inisiyatif almaya devam edecektir. Türkiye’nin bu ilkeli ve dirayetli tutumu ülkemizin uluslararası toplumdaki saygınlığını da artırmaktadır” dedi.

FİRMALARIN ÇIKARLARI KORUNACAK

Bakan Çavuşoğlu, bölge ülkeleriyle ticaret yapan firmaların çıkarlarının korunması ve karşılaştıkları sorunların giderilmesinin Bakanlıklarının öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Bakan yanıtta Suudi Arabistan uyguladığı ambargoya ise hiç değinmedi.

'3.3 MİLYARLIK KAPI KAPANDI'

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ihracatçı firmaların özellikle pandemi döneminde böyle bir ambargo ile karşılaşmasının çok sayıda firmayı ciddi manada sıkıntıya soktuğunu belirterek, “Bakan sorumuza yanıtta Suudi Ambargosuna hiç değinmiyor. Var olanı yokmuş gibi görerek sorunlar çözülemez. Bakanın açıklamasında önce gerçeğin altını çizip sonra bu bağlamda yaptıklarını anlatmasını beklerdim. Halen 3.3 Milyar dolarlık bir kapının kapanmasını, Sayın Bakan’ın Türkiye’ye karşı olan gruplardan bahsederek geçiştirmesi anlaşılabilir bir yaklaşım değildir. Ambargo var mı yok mu? Varsa siz ne yapıyorsunuz? İhracat daralması ile yaşanan sorun nasıl aşılmaya çalışılıyor ya da bu konuda bir çalışma yapılıyor mu? Başka Arap ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren ambargo, yanlış dış politikanın bir sonucu. Adalet için açıklanan açılımlar dış politikada yapılan yanlış tercihler için de düşünülüyor mu? 'Yurtta Barış, Dünya da Barış' yaklaşımından uzaklaşmak, 'dostum' diye başlayan nutukların da sonunu getirdi" dedi.

İhracat yaptığımız ülkeler içinde 16. Sırada yer alan Suudi Arabistan’a makine ve ulaşım araçları ile meyve ve sebze gibi gıda ürünleri ihraç ettiğimizi hatırlatan Gürer, "AKP iktidarı sıfır sorunlu dış politika diye başladığı süreçte uyguladığı politikalarla yıllardır iyi ilişkiler içinde olduğu ülkelerle dahi ilişkileri olumsuz kıldığına dikkat çekti. Mısır gibi büyükelçimiz dahi olmayan ülkelerle olan ilişkilerimiz yanında kralı öldüğü için yas tutup bayrakları yarıya indirdiğimiz Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle bile dış politikaların sorunlu olması ülkemize fayda sağlamamaktadır" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol