birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Bakan Dönmez yanıtladı: Sabit saat uygulaması devam edecek mi?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaz saati uygulamasının devam edip etmeyeceği yönündeki soru önergesine verdiği yanıtta uygulamanın devam edeceği sinyalini verdi. Dönmez açıklamasında, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini savundu.

GÜNCEL 17.08.2022 10:57
Bakan Dönmez yanıtladı: Sabit saat uygulaması devam edecek mi? Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Kış aylarında tartışma konusu olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştirileri cevaplayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygulamanın elektrik verimliliğine kayda değer katkı sağladığını savundu.

Dönmez, sabit saat uygulamasına yönelik soru önergesine verdiği yanıtta, İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda uygulamanın hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini hatırlattı. Dönmez, “Bu kapsamda; ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur” dedi.

Türkiye gazetsinin haberine göre, Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini savunarak, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulamasının hayata geçirildiğini hatırlattı.

Dönmez, ayrıca, AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi yönünde tavsiye kararı iletildiğini belirtti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol