Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Londra'da ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmenin öncesinde Türk ve ABD dışişleri bakanları açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA
Bakan Fidan ve Blinken Londra'da görüştü
Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Londra'da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere'de düzenlenen "2023 Ukrayna İyileştirme Konferansı" kapsamında yapacakları ikili görüşme öncesi açıklamalarda bulundu.

Fidan ve Blinken, başkent Londra'da düzenlenen konferans kapsamında ilk kez gerçekleştirecekleri baş başa görüşme öncesi Türk ve Amerikan basınına konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan, Ukrayna'ya verilen desteği göstermek amacıyla bugün Londra'da bulunduklarını belirtti.

Fidan ve Blinken'ın, yaptıkları ikili görüşmede, Ukrayna'daki durum, NATO genişlemesi ve ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede, Ukrayna'daki durum, Türkiye'nin girişimiyle hayata geçirilen İstanbul Tahıl Anlaşması, NATO genişlemesi, Güney Kafkasya'daki gelişmeler bağlamında Azerbaycan-Ermenistan normalleşmesi ve ikili ilişkiler ele alındı.

Bakan Fidan, görüşme öncesind eyaptığı açıklamada, "Bildiğiniz üzere, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ve ABD Başkanı (Joe) Biden geçen yıl İspanya'nın başkenti Madrid'de Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmasını kurmuştu. Mekanizmanın amacı, çözüm bekleyen konuları ele almak ve işbirliğimizi daha da derinleştirmek için fırsatları araştırmaktır. Bu nedenle, Bakan Blinken'la birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

"ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ İLİŞKİ DERİN VE ZENGİN"

Blinken, ise şunları söyledi:

"Konuşacak çok şeyimiz var. Elbette yaklaşan NATO zirvesi, İsveç'in katılım süreci, savunma işbirliğimiz, enerji ve ekonomik işbirliği dahil bir dizi konuda ilerleme kaydedilmesi hakkında konuşacağız ancak ülkelerimiz arasındaki ilişki derin ve zengin. Dediğim gibi, (bu ilişki) zamanımızın en önemli meselelerinin birçoğuna ilişkin. Birçok önemli konuyla ilgili. Dolayısıyla, burada Londra'da sizinle biraz zaman geçirme fırsatı bulduğum için çok teşekkür ederim."