birgün

24° AÇIK

SİYASET 17.06.2021 13:56

Bakan Gül'den, 'mafyadan para alan siyasetçi' açıklaması: Yargının görevi iddiaların üstüne gitmektir

‘Mafyadan ayda 10 bin dolar alan siyasetçi’ iddialarına ilişkin konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargının görevi iddiaların üstüne gitmektir” dedi.

Bakan Gül'den, 'mafyadan para alan siyasetçi' açıklaması: Yargının görevi iddiaların üstüne gitmektir

Adalet Bakanı Abuülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen suç örgütü lideri Sedat Peker’den ‘ayda on bin dolar alan bir siyasetçi olduğu’ iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Gül, “Yargının görevi iddiaların üstüne gitmektir” dedi.

Bakan Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Gül, mafyadan para alan siyasetçi iddiaları ile ilgili, "Yargının görevi iddiaların üstüne gitmektir. Kim hangi belgeyi verecekse adliyelerin kapısı açıktır. Yargı mensuplarının görevi suçla mücadele anlamında iddiaların üzerine gidip değerlendirmektir. Suç varsa, delillerle ortaya konuyorsa yargıdan beklenen hukukun gereğini yerine getirmesidir. Karakter suikastıyla ilgili bizim insanımızın lekelenmeme hakkı vardır" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını ve algı operasyonlarıyla kimsenin bir şey elde edemeyeceğini" söyleyen Gül, "Suç ihbarı Cumhuriyet savcılarına tanınan yetkidir, hiçbir kurum dava aç açma diye telkinde bulunamaz" şeklinde konuştu.

SOYLU'NUN MAFYADAN PARA ALAN SİYASETÇİ İDDİASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında bir siyasetçinin suç örgütü lideri Sedat Peker'den ayda 10 bin dolar aldığını iddia etti. İddia üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Soylu'ya bir yazı göndererek söz konusu ismin açıklanmasını talep etti.

SOYLU, BAŞSAVCILIĞA BİLGİ VERDİ

Dün Şentop'u makamında ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına konuya ilişkin bilgi verdi. Bakan'ın, 10 bin dolar alan siyasetçinin, 600 milletvekilinden biri olmadığını söylediği öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol