Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, eski Bakan Bekir Pakdemirli'nin göreve getirdiği ve halen birlikte çalıştığı bürokratlar hakkında personele mobbing uygulama, psikolojik taciz ve yargı mercilerine yanıltıcı bilgi verme suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Bakan Kirişci, Pademirli'nin göreve getirdiği bürokratlar hakkında 'mobbing' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin göreve getirdiği genel müdürler dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey bürokrat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Ocak ayında ulaştırılan suç duyurusunda üst düzey bürokratların yargı kararlarını etkisiz kılma, personele psikolojik taciz (mobbing) uygulama ve yargı mercilerine yanıltıcı bilgi verme gibi suçları işledikleri iddia edildi.

Savcılığa uzanan suç duyurusu Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) eski Genel Müdürü Ayşin Işıkgece'nin Genel Müdürlüğü döneminde görevden alınan TİGEM Daire Başkanları Ergün Erol ile Mehmet Çeter'in başvurusuyla başladı. İki daire başkanı, kendilerini hukuksuz bir şekilde görevden aldıkları ve lehlerine olan mahkeme kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle dönemin TİGEM Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma yapılması talebiyle Bakanlığın Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına başvurdu.

SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Başkanlık, Bakan Kirişci'den suçlanan bürokratlar hakkında inceleme talebinde bulundu. Kirişci, 12 Aralık 2022'de ön inceleme yetkisi verdi. Yetkiyi alan Teftiş Başkanlığı, yaptığı incelemede TİGEM eski Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdürlerinden Ayşe Ayşin Işıkgece, Sait Kocabay, yönetim kurulu üyeleri Bekir Karacabey, Yener Yıldırım, Müslüm Beyazgül, Genel Müdür Yardımcıları Ertuğrul Anbar, Ali Osman Kıyak ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ayfer Erdem'i suçlu bularak Bakan Kirişci'den haklarında soruşturma izni verilmesini talep etti. Kirişci de 4 Ocak'ta soruşturma iznini vererek, söz konusu yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda, ismi geçen yöneticilerin personele hakkaniyet ve eşitlik içerisinde davranılmaması, yargı kararlarının etkisiz kılınması, psikolojik taciz (mobbing) ve yargı mercilerine yanıltıcı bilgi verilmesi suçlaması yöneltildi.

İÇ ÇEKİŞMENİN YANSIMASI

Bakan Kirişci'nin halen birlikte çalıştığı Orman Genel Müdürü Karacabey ve Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Yıldırım'la ilgili olarak Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına soruşturma izni vermesi ve ardından ağır suçlamalarla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması, daha önce iktidarda rastlanmayan bakanlar arasındaki iç çekişmenin savcılığa yansıması olarak değerlendirildi.