birgün

18° HAFİF YAĞMUR

SAĞLIK 26.12.2020 20:25

Bakan Koca: İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlamadık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan incelemelerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlamadıklarını belirtti. Koca, incelemelerin devam edeceğini aktardı.

Bakan Koca: İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlamadık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs mutasyonuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalar yaptı.

Halk Sağlığı referans laboratuvarının düzenli olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen örnekleri incelediğini ifade eden Koca, bu verilerin Dünya Sağlık Örgütü ile de paylaşıldığını kaydetti.

Yapılan incelemelerde, İngiltere tarafından rapor edilen koronavirüs mutasyonuna rastlamadıklarını dile getiren Koca, çalışmaların devam edeceğini belirterek şunları aktardı:

‘TAM SEKANSLAMA YÖNTEMİYLE İNCELENDİ’

“Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir.

Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır. Düzenli incelemelerimiz devam edecek.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol