birgün

16° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 08.08.2021 15:26

Bakan Murat Kurum, BirGün muhabirinin görüntü almasını engelledi: Gazeteci olsan da çekim yapamazsın

BirGün muhabiri Sarya Toprak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kamuya açık alanda yangında mağdur olan yurttaşlarla konuşmasını kameraya alırken, Bakan Kurum tarafından “Gazeteci olsan da burada çekim yapamazsın” sözleriyle engellenmeye çalışıldı. Polis, Toprak’ı zorla alandan uzaklaştırdı. Bakan Kurum ayrıca iktidarı eleştiren bir kadın yurttaşı da geçiştirdi.

Bakan Murat Kurum, BirGün muhabirinin görüntü almasını engelledi: Gazeteci olsan da çekim yapamazsın

HABER MERKEZİ

BirGün muhabiri Sarya Toprak, Muğla’ın Marmaris ilçesinin Bayır köyünde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un köylüler ile olan kamuya açık alandaki görüşmesini kayıt altına almak istedi ancak kaydın başından itibaren polislerin “Kameranı kapat” şeklindeki tacizine maruz kaldı.

Toprak’ın görevini yapmakta ısrar etmesi üzerine bu kez Bakan Murat Kurum, “Gazeteci olsan da çekim yapamazsın, kapat” diyerek muhabirimizi engellemek istedi.

Bakan’ın sözlerinden sonra polislerin müdahalesiyle karşılaşan Toprak’ın kamerası kapatılmaya çalışıldı. Muhabirimiz kamerasını kapatmaya yanaşmayınca, polis kendisini zor kullanarak alandan çıkardı.

Öte yandan Bakan Murat Kurum, "Güçlü ülke olacaksak hazır olmalıydık. Yangınlar söndürülmeliydi" diyen bir kadını "Teşekkür ederiz" diyerek susturmaya çalıştı. O anlar BirGün muhabiri Sarya Toprak tarafından kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol