birgün

24° AÇIK

Bakan Nebati: 2022'de birçok ülkeden daha iyi performans sergiledik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin 2022 yılında kamu maliyesinde birçok ülkeden önemli ölçüde daha iyi performans sergilediğini ifade etti.

GÜNCEL 15.06.2022 12:30
Bakan Nebati: 2022'de birçok ülkeden daha iyi performans sergiledik
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından büyüme ve bütçe gelirlerine ilişkin açıklama yaptı.

Nebati, yılın ilk beş aylık döneminde toplam bütçe fazlasının 124,6 milyar TL'ye ulaştığını ifade etti.

Twitter hesabından açıklama yapan Nebati, şunları kaydetti:

"2022 yılı Mayıs ayında 144 milyar TL bütçe fazlası, 161,9 milyar TL faiz dışı fazla verilmiştir. Böylece, yılın ilk beş aylık döneminde toplam bütçe fazlası 124,6 milyar TL’ye, faiz dışı fazla ise 246,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bütçe gelirlerindeki olumlu performansın harcamalardaki ihtiyatlı duruşla desteklenmesi sonucunda merkezi yönetim bütçesi mali disiplinin önemli bir göstergesi olan faiz dışı fazla vererek ciddi bir mali alan oluşturmuştur. Öncü göstergeler kapsamında, gerek büyümedeki gerekse de bütçe gelirlerimizdeki olumlu seyir, bütçe açığının GSYH’ye oranla sene başında öngörülen yüzde 3,5 hedefine ulaşılacağını işaret etmektedir. 2022 yılında ülkemiz, kamu maliyesinde birçok ülkeden önemli ölçüde daha iyi performans sergilemektedir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol