Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulu’nda Türk tipi ekonomi modeliyle ilgili konuştu. Nebati, “Türk modeli dediğimiz şey, 19 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ara ara ifade ettiği ama bizim tam zamanında bir şeyler söylediğimiz dönemdeyiz. Gayri safi milli hasılada kişi başına düşen gelir... Dünya 468 dolarla başlamış, 11 bin dolara gelmiş, Türkiye'de 40 kat artarak 283 dolardan 8 bin 500, 9 bin dolarlara gelmiş. Bir farkı ortaya koyuyoruz" dedi.

Bakan Nebati'den 'Türk tipi ekonomi modeli' açıklaması: Biz Çin, Güney Kore değiliz

'Türk tipi ekonomi modeliyle' ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Türk modeli dediğimiz şey, 19 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ara ara ifade ettiği ama bizim tam zamanında bir şeyler söylediğimiz dönemdeyiz" dedi.

TBMM Genel Kurulunda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin maddelerinin görüşmeleri tamamlandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın hükümetin ekonomi politikalarına itiraz ettiği için görevden alındığını ve yerine "hiçbir ekonomi eğitimi olmayan" Nureddin Nebati'nin getirildiğini söyledi.

Bakan Nebati'nin Plan ve Bütçe Komisyonu yerine Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda görev yaptığını ifade eden Özel, "Bugün, Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizinde ekonominin başında, geminin dümeninde kaptan ama kaptanlık belgesi yok, kaptan ama kaptanlık eğitimi yok, kaptan ama kaptanlık tecrübesi yok" diye konuştu.

Nebati, Özel'in eleştirilerine ilişkin, "Özgür Özel Bey'e çok teşekkür ediyorum. Bir eczacı olmasına rağmen ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda hiç görev almamasına rağmen ekonomi ile ilgili yaptığı muhteşem tespitlerden dolayı kendisini tebrik ediyorum" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olduğunu dile getiren Bakan Nebati, maliye politikaları ve kamu maliyesi derslerini çok saygı duyduğu Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Burhan Şenatalar'dan aldığını belirtti.

Şenatalar'ın öğrettikleriyle hareket ettiğini anlatan Nebati, "Bugün öne sürdüğümüz, 'Türkiye modeli' diye beğenmediğiniz modelin önemli ipuçlarını Burhan Hoca, şöyle elini açarak 'Kamu maliyesini anlayan ülkeyi iyi yönetir.' derdi. Ona layık olmaya çalışıyorum. Ersin Kalaycıoğlu'ndan siyaset bilimi dersi aldım, İlter Turan Hoca'dan aldım. Anayasa'yı Allah rahmet etsin Bakır Çağlar Bey'den aldım. Ali Ülkü Azrak Bey'den idare hukukunu, Sulhi Dönmezer Hoca'dan ceza hukukunu öğrendim. Muhteşem hocalarım vardı. Beni onlar yetiştirdiler. Sayın Özel'i hayal kırıklığına uğratmak istemezdim ama benim bir de kaptanlık belgem var." diye konuştu.

"Türk modeli dediğimiz şey, 19 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ara ara ifade ettiği ama bizim tam zamanında bir şeyler söylediğimiz dönemdeyiz" diyen Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gayri safi milli hasılada kişi başına düşen gelir... Dünya 468 dolarla başlamış, 11 bin dolara gelmiş, Türkiye'de 40 kat artarak 283 dolardan 8 bin 500, 9 bin dolarlara gelmiş. Bir farkı ortaya koyuyoruz: Biz Çin değiliz, Güney Kore değiliz. Bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin kilometreden 28 bin kilometreye çıkaran, otoyol uzunluğunu 1714 kilometreden 3 bin 532 kilometreye çıkaran, tünel uzunluğunu 50 kilometreden 631 kilometreye, köprü viyadük uzunluğunu 311 kilometreden 710 kilometreye, hızlı tren ağını sıfırdan 1213 kilometreye, havalimanı sayısını 26'dan 56'ya, uçak sayısını 110'dan 552'ye, yurt dışı uçuş noktasını 60'tan 329'a, tersane sayısını 37'den 84'e, OSB sayısını 192'den 325'e, proje sayısını 62'den 750'ye, savunma sanayisinde dışa bağımlılık oranını yüzde 80'den yüzde 20'ye düşüren bir Türkiye, hastane yatak sayısını 164 binden 255 bine, nitelikli yatak sayısını 19 binden 162 bine çıkarmış bir Türkiye var.

Altyapısını bitirmiş, geleceğe ümitle bakan, güçlü bir başkanlık sistemi kuran, bu başkanlık sistemi üzerinde inşa edilmiş bütün imkanları ülke ile beraber seferber eden ve bu seferberliği de ayrım yapmaksızın müreffeh bir toplumun yaratılması için elinden gelen her türlü gayreti ortaya koyan müthiş bir kadro ile beraber yönetiyoruz. Bu şekilde de bundan sonra atacağımız adımlarla çok hızlı bir şekilde bir toparlanma olacağını hep beraber görmüş olacağız."

(AA)