birgün

20° AÇIK

Bakan Varank: AB ile ilişkilerimizi güçlendirmenin elzem olduğunun bilincindeyiz

Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı'nda Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "AB ile ilişkilerimizi güçlendirmenin elzem olduğunun bilincindeyiz" dedi.

GÜNCEL 15.03.2021 11:29
Bakan Varank: AB ile ilişkilerimizi güçlendirmenin elzem olduğunun bilincindeyiz
Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "AB ile ilişkilerimizi güçlendirmenin, tam üyelik yolundaki çalışmalarımıza odaklanmanın her zamankinden daha elzem olduğunun bilincindeyiz" dedi.

AA’da yer alan habere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , "Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı"na katılarak konuşma yaptı.

'IPA KAPSAMINDA 800 MİLYON AVRO DESTEK SAĞLADIK'

Varank, burada yaptığı yaptığı konuşmada, "AB ile ilişkilerimizi güçlendirmenin, tam üyelik yolundaki çalışmalarımıza odaklanmanın her zamankinden daha elzem olduğunun bilincindeyiz" ifadelerini kullandı.

Mustafa Varank, "AB ile uyum sürecinde başvurduğumuz başlıca mali araçlardan olan IPA ve Birlik programlarından daha fazla istifade etmek istiyoruz" diyerek, "Bugüne kadar Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında 800 milyon avro destek sağladık" şeklinde konuştu.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Varank, Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı'nın ardından katıldığı televizyon programında yerli aşı çalışmalarında gelinen son duruma ilişkin de bilgi verdi.

Aşı geliştirme süreçlerinin oldukça meşakkatli ve uzun olduğuna dikkati çeken Varank, "Bu süreçler insana uygulanacak tedavi metotları olduğu için uzun sürebiliyor. Türkiye’de daha önce de ilan ettik, üniversitelerimizin projeleri var. Mesela Kayseri’de bir hocamızın aşı adayı Faz 2 çalışmasını şu anda gerçekleştiriyor, Faz 3 aşamasına geçmesine az kaldı" diye konuştu.

Varank, Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında TÜBİTAK ve Bakanlığın desteklediği projeler olduğunu anımsatarak, "Platformla yenilikçi, dünyada çok az denenmiş aşı adaylarını geliştirmek istiyoruz. Bunlardan bir tanesi VLP dediğimiz virüs benzeri parçacıklar aşı adayı. Dünyada sadece 2 ülke bu aşı adayını çalışıyor" ifadelerini kullandı.

İnaktif aşı, VLP ve adenoviral olmak üzere 3 aşı adayı için TİTCK’ye başvurulduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

"TİTCK onaylar onaylamaz insan denemeleri aşamasına başlayacağız. İnşallah sene sonuna kadar kendi yerli aşımızı elimize almayı hedefliyoruz. Bu süreç uzun sürecek, dünyada aşı savaşları var, fakir ülkelere hiç aşı gitmiyor. Dolayısıyla burada geliştireceğimiz aşının uzun yıllar devam edecek salgınla mücadelede önemli bir başarı olacağını biliyoruz ve diğer ülkelerle bunu paylaşmak için de hazırlıklarımızı yapıyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol