birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 06.12.2017 14:10

Bakan Yılmaz: 1499 aday üniversiteye sehven yerleştirildi

Milli Eğitim İsmet Yılmaz, adayların üniversiteye yerleştirilmesi sırasında ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘yerleştirme puanları’ kullanıldığı için bin 499 adayın sehven yerleştirildiğini açıkladı.

Bakan Yılmaz: 1499 aday üniversiteye sehven yerleştirildi

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından alınan konuya ilişkin yazıyla yanıtladı. Adayların okul türü, alanı ve dalına göre ek puan alabileceği programların, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtildiğini ifade eden Yılmaz, söz konusu tablolarda yer alan programların tercih edilmesi halinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ kullanarak yerleşebilecek olan adayların belirtilen okul türlerinden mezun olmalarının gerektiğini söyledi.

“MEZUNLAR ETKİLENDİ”

Milli Eğitim Bakanı, bu okul türlerinin, İmam Hatip Liseleri, Öğretmen Liseleri, Spor Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri vb. liseler olduğunu, bu kapsamda yer alan adayların yerleştirilmesi esnasında ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ kullanılması gerekirken ‘yerleştirme puanları’ kullanıldığı için sehven oluşan durumdan ağırlıklı olarak söz konusu mezunların etkilendiğini kaydetti.

“BİN 499 ADAYIN YERLEŞTİRİLMESİ SEHVEN OLUŞAN DURUM NEDENİYLE”

Yılmaz, bin 499 adayın yerleştirilmesinin sehven oluşan durum nedeniyle gerçekleşmiş olduğunu, bu durum oluşmasaydı, söz konusu adayların herhangi bir programa yerleşemeyeceğinin tespit edildiğini kaydetti. Yılmaz, bin 499 aday için 2017-ÖSYS ek tercih döneminde Yönetim Kurulu kararına istinaden ücret talep edilmediğini, ek tercihlerin başladığına dair tercih başvurularının ilk günü SMS ile bilgilendirmenin yapıldığını, 2017-ÖSYS ek yerleştirme sonuçlarına göre söz konusu adaylardan 540’ının tercih yaptığını, bu adaylardan 275’inin ise yerleştiğini açıkladı.

Yılmaz, konuyla ilgili olarak idari inceleme yapıldığını, inceleme sonucu ilgili personelin, söz konusu hatanın diğer iş ve işlemlerde de tekrarlanmaması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması konusunda yazılı olarak uyarıldığını açıkladı.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol