birgün

15° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 20.02.2021 15:30

Bakanlığın temyiz başvurusuna ret: 18 kızıl geyik ihalesi tamamen iptal oldu

Bakanlığın temyiz başvurusuna ret: 18 kızıl geyik ihalesi tamamen iptal oldu

Gökay BAŞCAN

Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin ihalenin mahkeme tarafından iptal edilmesini Danıştay 13. Dairesi onadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın temyiz başvurusunu reddeden Danıştay kararında, avlanmanın geyik popülasyonunu devamı için gerekli olduğuna dair somut bilgi ve belge olmadığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Şube Müdürlüğü'nce 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin geçen Temmuz ayında ihale açtı.

İhale kapsamında kentte, 6 ayrı bölgede yapılacak 18 geyik vurma ihalesi için 513 bin lira muhammen bedel biçildi. Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, ihaleye ilişkin yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

MAHKEME 'İPTAL' DEDİ

Eskişehir İdare Mahkemesi, temmuz ayında Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği’nin başvurusu üzerine 18 kızıl geyiğin vurulacağı ihale hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermişti. Dosyayı karara bağlayan mahkeme ihalenin iptaline hükmetti.

DANIŞTAY SON NOKTAYI KOYDU

Kararı temyize götüren Bakanlık’ın başvurusu Danıştay tarafından reddedildi. Danıştay kararında, ihalenin kanunda aranan ‘açıklık’ ilkesi şartına aykırı olduğu, avlanmanın geyik popülasyonunun devamı için gerekli olduğuna dair dosyada somut bilgi ve belge olmadığını belirtti.

AV. ŞAHİN: MUTLULUK DUYUYORUM

Danıştay'ın kararını değerlendiren davanın avukatlarından Merve Şahin, “İlk derece mahkemesi tarafından verilen karar isabetliydi. Davalı idare ihalenin yaşlı ve hasta geyiklere yönelik olduğunu, popülasyonun devamı için gerekli olduğunu iddia etse de bunu somut veriler ya da uzman raporlarıyla ispatlayamadı. Ayrıca ihale şeklen de hukuka aykırılıklar içeriyordu. Danıştay da bu kararı onayarak isabetli bir karar verdi. Hayvan haklarının çokça tartışıldığı bugünlerde yargı ve hukuk adına güzel bir karar almaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol