birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.04.2020 06:29

Bakanlık ölü sayısını az mı gösteriyor?

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kodları kullanmadığını belirleyen TTB’ye göre, bu durum ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açıyor. TTB ölüm kayıtlarının gözden geçirilmesini istedi

Bakanlık ölü sayısını az mı gösteriyor?

Koronavirüs vakasının ülkede görüldüğü ilk günden itibaren süreci şeffaf şekilde yönetmeyen iktidarın politikaları tepki çekerken, açıklanan verilere yönelik kuşkular artıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını belirledi.

Doğrulanmış Covid-19 vakalarının artış gösterdiği ülkede, ölüm sayılarının buna paralel bir grafik göstermemesinin dikkat çektiği belirtildi. Koronavirüs ölümlerinin değerlendirilmesinde soru işaretleri olduğunu vurgulayan TTB, “Bu kodların DSÖ gibi kuruluşların önerdiği biçimde kullanılmaması pandemi sırasında ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açmakta” açıklaması yaptı. TTB’nin yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde:

PARALELLİK BULUNMUYOR

Açıklanan ölüm sayıları epidemiyolojik dağılımlara uyum göstermemekte; doğrulanmış olgu sayıları ile sayılar arasında paralellik bulunmamaktadır. Birliğimize bağlı hekimlerden yapılan bildirimler, PCR testi pozitif olmayan hastaların yaşamlarını yitirdiklerinde kayıtlara Covid-19 olarak geçmediği, bunun yerine ‘viral pnömoni’, ‘doğal ölüm’ veya ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçebildiği biçiminde.

AZ GÖSTERİLMESİNE YOL AÇIYOR

Bakanlık’ın DSÖ tarafından önerilen kodları neden kullanmadığı merak konusu. Bu kodların DSÖ gibi kuruluşların önerdiği biçimde kullanılmaması pandemi sırasında ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açmakta, böylece sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi ve önlemlerin yeterli düzeyde alınamaması riskini doğurmaktadır.

İKİ FARKLI KOD ÖNERİLİYOR

DSÖ ölüm kayıtları için 2 farklı uluslararası kod önermekte. Bu kodlar: ‘U07.1’ ile ‘U07.2’. Ülkemizde, ölüm belgelerinin düzenlenmesi için kullanılan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) 6 Mart tarihi itibarıyla incelendiğinde; (U07.1) tanı kodunun karşılığında Mers Cov Hastalığı, (U07.2) kodunun karşılığında Avian İnfluenza Enfeksiyonu bulunduğu, tanı kodlarının DSÖ kararları neticesinde düzenlenmediği görülmektedir.

TABİPLER BİRLİĞİ KATKI SUNMAYA HAZIR

Sağlık Bakanlığı’nı hemen Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen Covid-19 kodlarını kullanmaya, şubat ayından itibaren ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye ve gerekmesi halinde sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırıyoruz. Ölüm kayıtlarının açılması halinde, Türk Tabipleri Birliği bu sürece katkı sunmaya hazırdır.

DSÖ: TÜRKİYE’DEKİ ARTIŞTAN KAYGILIYIZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’de koronavirüs vakalarında geçen hafta kaydedilen hızlı artıştan endişe duyduklarını açıkladı. DSÖ Avrupa Direktörlüğü video konferans yoluyla bir basın toplantısı düzenleyerek Covid-19 salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, “Virüsün yayılmasında geçen hafta ciddi bir artışın yaşandığı Türkiye için endişeliyiz. Vakaların yüzde 60’ı İstanbul’da kaydedildi” dedi. Dünyada salgından etkilenen 10 ülkenin yedisinin Avrupa’da olduğunu belirten Kluge, ABD’nin yanı sıra İspanya, İtalya, Almanya, Fransa ile birlikte Çin, İran, İngiltere, Türkiye ve İsveç’i salgının etkilediği ülkeler arasında saydı. Kluge, bütün ülkelere çağrıda bulunarak sağlık personelinin korunmasını, desteklenmesi ve güçlendirilmesini tavsiye etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız