birgün

19° AÇIK

Bakırköy grevi sonlandı atılanlar işe alınmadı

ÇALIŞMA YAŞAMI 29.01.2022 10:19
Bakırköy grevi sonlandı atılanlar işe alınmadı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İstanbul’da Bakırköy Belediye yönetiminin yüzde sıfır zam dayatmasına karşı 25 Ekim’den bu yana devam eden grevin Belediye-İş Sendikası tarafından yapılan anlaşmayla sona erdiği belirtildi. Evrensel’in haberine göre 2020 yılı için yüzde 6, 2021 yılı için yüzde 8, 2022 için ise yüzde 11 üzerinde sözlü olarak anlaşma sağlandığı öğrenildi. İşçiler ise sendikanın grevin başından beri ‘kırmızı çizgimiz’ dediği atılan işçilerin geri alınması, sözleşmeli işçiler için iş güvencesi ve sosyal haklarda iyileştirme yapılması gibi maddelerin anlaşmada yer almadığını ifade etti.

Bakırköy Belediyesi’nde çalışan 360 işçiden 290’ı uzatılan sözleşme süreçlerinin sonunda Bakırköy Belediyesi yönetimi tarafından yüzde sıfır zam teklif edilince 25 Ekim’de greve başladı. Bakırköy Belediyesi işçilerinin ve üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Belediye-İş’in talepleri; enflasyon oranında zam artı yüzde 5 refah payı, tiyatro biriminde çalışan işçilere iş güvencesi, sosyal hakların yapılacak zam oranında iyileştirilmesi ve geriye dönük hak edişlerin ödenmesiydi. Bu talepler karşısında başta yüzde sıfır zam teklif ederken Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun grevin ilerleyen günlerindeki teklifi ilk yıl için yüzde 5, ikinci yıl için yüzde 7, üçüncü yıl için ise yüzde 9 oldu. Grevin devam ettiği 17 Aralık’ta iki işçi işten çıkarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol