birgün

13° HAFİF YAĞMUR

Bal fiyatlarına zam: İkiye katlanacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, mazot maliyetlerindeki artış ve çam balı ormanlarındaki yangına ilişkin çalışma yürütülmemesinin bal fiyatlarında artışa sebep olacağını bildirdi. Şahin'e göre, geçtiğimiz yıl üretici maliyeti 25-26 lira olan bal, bu sezon 58-60 liraya yükseldi.

EKONOMİ 26.08.2022 15:18
Bal fiyatlarına zam: İkiye katlanacak
Abone Ol google-news

Enflasyonla ve girdi maliyetlerinin artması, tarım ürünlerinin neredeyse tamamında fiyat artışına sebep oldu. Söz konusu artıştan bal fiyatları da etkilendi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, geçen yıl 1 kilogram çiçek balının üretici maliyetinin 25-26 TL bandında iken bu sezon maliyetlerin ikiye katlanarak 58-60 TL'ye yükseldiğini söyledi.

Bloomberg'ten İrfan Donat'ın haberine göre; Şahin, üreticinin geçen yıl toptan satış fiyatlarının 30 TL olduğunu, bu sezon ise en az 75-80 TL bandında olacağını kaydetti.

Son 1 yılda mazotun 3-4 kat arttığı bir ortamda arıcıların 1 kilogram çiçek balını 58-60 TL civarında mal ettiğini ifade eden Ziya Şahin, “60 TL’ye mal ettiğimiz balı kimse bizden 50 TL’ye vermemizi beklenmesin. O yüzden bu yıl üreticinin 1 kilogram çiçek balı için toptan satış fiyatı en az 75-80 TL aralığında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ziya Şahin'in açıklamalarına göre geçen yıla göre üretim maliyeti yüzde 131 artan balın üretici satış fiyatının da yaklaşık yüzde 150-160 yükseleceği anlaşılıyor.

Söz konusu artışların raflardaki bal etiketlerine de en az iki kat olarak yansıması bekleniyor.

MAZOT FİYATI GEZİCİ ARICILARI FRENLEDİ

Artan mazot maliyetinin arıcıların rotasını da etkilediğini kaydeden Şahin, "Arıcılarımızın yüzde 25-30'u gezginci arıcılılıktan geri adım attı. Bu çok tehlikeli bir sinyaldir. Neden? Önünü göremiyor çünkü... Bir arıcımız yılda 4-5 nakil yapıyor. Bu da 20 bin kilometre yol yapan arıcılarımız olduğunu gösterir. Nakliye maliyetimiz 4 kat arttı. Daha önce 20-30 bin TL harcayan bir arıcılık işletmesi 100-150 bin TL nakliye ödemek zorunda kaldı. Bu insanlar ne kadar bal alacak ki bunu ciro edip karşılığını bulabilecek? Bulamayacağı ve böyle bir sermayesi olmadığı için arıcılarımızın yüzde 30'u gezginci arıcılıktan soğudu. Dolayısıyla gelecek yıllarda bu konu üzerinde çok ciddi şekilde durulması gerekir" dedi.

'KÜL OLAN ÇAM BALI ORMANLARI İÇİN HALA ÇALIŞMA YAPILMADI'

Geçen yılki orman yangınlarında 10 bin hektarlık bal ormanının yandığını hatırlatan Şahin, "Yani 10 bin hektar çam balı ormanı kül oldu. Bunların yerine tekrar acilen transplantasyon yapılmalı. Yeni bal ormanları kuruluyor ama bunlar 10-20 yıl sonra biz arıcılara katkı verecek. Bir de oralara dikilen bazı bitkiler çam balının yerini ikame etmiyor. Çam balı milli bir balımız. Artık transplantasyon dediğimiz çam basra böceğimizi olan yerlerden olmayan noktalara aşılamamız lazım. Ege Bölgesinin tamamında bu yapılmalıdır. Bunun kararını Tarım Orman Bakanlığımız ve bünyesindeki Orman Genel Müdürlüğü vermesi gerekiyor. Eğer bu konuda hızlı adım atılmaz ve bu transplantasyon yapılmaz ise yanan orman alanları için 35 yıl beklememiz lazım. Türk arıcısı 35 yıl bekleyemez. Eğer bu alanlardan her yıl 40 bin ton çam balı üretiyorsanız bu alanların acilen yenileme çalışmalarının başlatılması lazım. Şu ana kadar bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadı. Arıcılar şu an kül olan bu 10 bin hektarlık alanlardan yararlanamıyor. Türkiye’de arıcılar bu çalışmanın yapılmasını dört gözle bekliyor" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol