birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 18.10.2020 11:25

Balıkesir'de maskesiz yurttaşlar için 'askıda maske' uygulaması

Balıkesir'de iki işletmeci maskesiz veya maskesi kopmuş yurttaşlar için 'askıda maske' uygulaması başlattı. Bu uygulama sayesinde pandemi döneminde maskesiz sokağa çıkan veya maskesinin ipi kopup zor durumda kalan yurttaşlar cezai işlemlerden korunuyor.

Balıkesir'de maskesiz yurttaşlar için 'askıda maske' uygulaması

Balıkesir’de esnaf arasında önce ekmek fırınlarında başlayan askıda ekmek uygulaması, ardından lokanta ve restoranlarda başlayan askıda yemek uygulaması sonrası pandemi döneminde sağlık için çok önemli olan maske uygulamasında yurttaşların kullanması ve mağdur olmaması için 2 esnaf 'askıda maske' uygulaması başlattı.

Balıkesir’de ilk olarak askıda yemek uygulaması başlatan Emre Eyiol, askıda maske uygulamasının çok güzel uygulama olduğunu ve yurttaşlara maske takmayı teşvik edeceğini belirterek, şunları söyledi:

"Askıda yemeğin hikayesi Balıkesir’deki ihtiyaç sahiplerinin karınlarını doyurması için başlatılan bir uygulamadır. Balıkesir’de genelde tüm lokantalarda uygulanan bir işlemdir. Biz de Kardeşler Lokantası olarak askıda yemek uygulamasını devam ettiriyoruz. Müşterilerimizin parasını ödediği yemek paralarına göre askıya yemekleri yazıyoruz ve ihtiyaç sahiplerine istedikleri yemekleri askıdan ücretsiz veriyoruz. Yeni başlayan askıda maske uygulamasını önemli olarak görüyorum. Gayet güzel uygulama maskesiz olarak yemek yemeye gelen müşterileri lokantamıza alamıyoruz. Ama askıda maske olursa lokantamıza gelen yurttaşlarımıza askıdan maske vererek, yemek yemelerini sağlayabiliriz.”

Yine iş yerinde askıda maske uygulaması başlatan köfte işletmesi sahibi Ahmet Kaymak da bu uygulama ile maskesini unutmuş veya taktıktan sonra maskenin ipi kopmuş yurttaşlar açısından çok güzel bir uygulama olduğunu ifade etti:

"Şu anda ülkemizde korona hastalığından dolayı maske mecburi hale geldi. Mağdur insanlarımız maske alamıyor veya devamlı aynı maskeyi defalarca kullanıyor. İş yerimizde yemek yiyen yurttaşlarımız ihtiyacı olan yurttaşlarımız için askıda köfte uygulamasına katılıyor. İsteyen yurttaşlarımız 'askıda maske' uygulamamıza katılması için iş yerinin giriş kapısına maske uygulaması ve maske bağışına katılmalarını isteyen ilanımızı astık. Bu uygulamaya Balıkesir'de bulunan bütün iş yerlerinin katılmasını bekliyoruz.”

İnsanlar destek için para bırakmaya başladı

Balıkesir’de bu uygulamayı başlatan iş yerlerinden biri olan Murat Karacan da askıda maske uygulamasını başlattığı için çok mutlu olduğunu ve ilk günden bu yana maske için hiç ücret almadığını dile getirdi:

Biz maskeyi pandemi süreci başladığından bu yana ücretsiz olarak dağıtıyorduk. Ücretsiz maske verdiğimiz insanlar getirip bize para bırakmaya başladılar. Madem bunu ücretsiz dağıtıyorsunuz. Bizim de buna bir desteğimiz olsun dediler. Biz de askıda ekmek gibi, askıda yemek gibi düşünerek, askıda maskeyi onların verdiği ücretler karşılığında maske alarak yurttaşlara dağıtmaya başladık. İnşallah bu sürece ve maske dağıtmaya devam edeceğiz.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız