1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Sudan'da tarihi barış anlaşması. Hükümet ile çok sayıda silahlı grubu bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi 17 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması imzaladı.

Barış gününde tarihi anlaşma

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kuzey doğu Afrika ülkelerinden Sudan'da hükümet ile çok sayıda silahlı muhalif grubu bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi arasında 17 yıllık çatışmaya son veren barış anlaşması imzaladı. Euronews'in haberine göre anlaşma, yüzbinlerce kişinin öldüğü çatışmaları sonlandıracak olması açısından tarihi olarak nitelendiriliyor.

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da yapılan törene, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Başbakan Abdullah Hamduk ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit de katıldı. Devrik Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in geçtiğimiz yıl devrilmesinin ardından Güney Sudan hükümetinin ara buluculuğunda barış görüşmeleri yürütülüyordu.


DEMOKRASİYE GEÇİŞ

Sudan Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih, Cuba'da düzenlenen törende, "Sudan'ın diktatörlükten demokrasiye gerçek dönüşümünü başlattık" dedi. Tarafların önünde uzun bir yol olduğunun altını çizen Salih, "Bu anlaşmayı kağıttan uygulamaya geçirmeye başladığımızda bazı sorunlarla karşılaşacağımızı biliyoruz. Ama biz bir siyasi iradeye sahibiz." ifadelerini kullandı.

EL BEŞİR GİTTİ, BARIŞ GELDİ

Sudan'da "Adalet ve Eşitlik Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N)" isimli hareketleri bünyesinde barındıran ve yıllardır hükümete karşı mücadele eden Sudan Devrimci Cephesi, ülkede rejim değişikliği sonrasında savaşmayı bırakmıştı. Ancak, Abdelwahid Nur liderliğinde SLM'nin bir kanadı ile Abdelaziz al-Hilu başkanlığındaki SPLM-N'den bir grup anlaşmaya katılmayı reddetti.

ANLAŞMA NELERİ İÇERİYOR?

Anlaşma metnine göre, tartışmalı bölgelerdeki güç dağılımı, toprak mülkiyeti, güvenlik ve yerinden olanların geri dönüşü gibi temel meselelerde mutabakata varıldı. Ayrıca muhalif güçlerdeki savaşçıların ulusal orduya entegrasyon sürecinin başlatılması da kabul edildi.

DARFUR'DA 300 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler'e göre 2003 yılında başlayan çatışmalarda sadece Darfur'da yaklaşık 300 bin kişi öldü. El Beşir ve adamları soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.

Güney Kordofan ve Mavi Nil'deki çatışma, Güney Sudan'ın bağımsızlığının ardından 2011'de patlak verdi ve yirmi yıllık savaş yeniden başladı.

EL BEŞİR LAHEY'E GÖNDERİLEBİLİR

Sudan'da Aralık 2018'de başlayan protestolar sonucu yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeyi yöneten Ömer el Beşir, ordu tarafından Nisan 2019'da askeri darbeyle devrildi. Ülkede ordu ve sivil muhalefet ortaklığında bir geçiş hükümeti kuruldu.

El Beşir ve destekçilerinin 1989 yılında darbeyle yönetime gelmekle suçlandığı dava sürüyor. El Beşir’in bu davada ölüm cezası alabileceği kaydediliyor.

El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (UCM) "soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç" işlemekle suçlanıyor.

Hartum hükümeti el Beşir'i, 2000'li yıllarda Darfur'da yaşanan şiddet olaylarından dolayı UCM'ye teslim edeceğini söylüyor.