birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.03.2016 12:57

Barış İnce'ye hapis cezası!

Barış İnce'ye hapis cezası!

BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Barış İnce'ye akrostişli savunması nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaretten 21 ay hapis cezası verildi. Temyiz yolu açık olan davada ceza ertelenmedi. Yargıtaya başvuruda bulunulacak.

NE OLMUŞTU?
Barış İnce, 17-25 Aralık soruşturmalarında açığa çıkan yolsuzluk iddialarını “Ceplerine duble yol yapmışlar” başlığıyla haberleştirdi. Bunun üzerine de İnce’ye, Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açıldı. İnce’nin mahkemeye sunduğu savunmadaki paragrafların ilk harfleri “Hırsız Tayyip” ifadesini oluşturdu. Kamuoyuna “Akrostişli Savunma” olarak yansıyan bu savunmadan dolayı İnce’ye bir kez daha ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava açıldı.

İnce ‘akrostişle’ ilgili; “Başlıktaki harfler denk gelmiş, Allah’ın işi. Allah’ın işine karışılmaz. Bu savunmamı yazdım ama başlıklar öyle denk gelmiş” demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol