birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Barış Terkoğlu: İmamoğlu davasından alınan hakime 'Ceza verirsen istinafı çözdük' denmiş

Gazeteci Barış Terkoğlu, İmamoğlu davasından alınan hakim Hüseyin Zengin’e "Sen ceza verirsen biz istinaf mahkemesini de çözdük" mesajının verildiğini yazdı.

GÜNCEL 02.01.2023 09:06
Barış Terkoğlu: İmamoğlu davasından alınan hakime 'Ceza verirsen istinafı çözdük' denmiş Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu bugünkü yazısında; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 'YSK üyelerine hakaret' ettiği gerekçesiyle açılan davada hapis cezası vermeyi kabul etmediği için davadan alındığı iddia edilen hakim Hüseyin Zengin’in HSK’ye vermeye hazırlandığı ifadesine yer verdi.

Terkoğlu, "İmamoğlu kavgası başka bir yere gidiyor" başlıklı yazısında; Zengin’e yakın bir kaynağa, “HSK müfettişlerinin söz konusu süreci sormaları halinde hâkim Zengin’in neler anlatacağını” sorduğunu belirterek şunları aktardı:

"Daha önceki yazdıklarıma ek olarak söyleyecekleri arasında bir ifade dikkatimi çekti:

'Anadolu Adliyesi Başsavcısı İ.U. bana, Ekrem İmamoğlu’na ceza verirsen biz istinaf mahkemesini de çözdük. Tüm istinafların başkanı M.B. cezayı onatacak. Yargıtay sürecini de çözmek için çalışıyoruz. Yani senin kararın üst mahkemelerde de onaylanacağı için sorun yaşamayacaksın.'

Hani, İmamoğlu’nun ahmak davası İstinaf’a gidiyor, birileri “Orada bozulur herhalde” diyor ya... Hüseyin Zengin’e yapılan telkine bakarsanız sadece yerel mahkeme değil, yukarısı da ayarlanmış! İmamoğlu’na ceza isteyen savcı Furkan Okudan’a, cezadan sonra terfi gibi bir görev verilmesi, ayarlama işini neredeyse gözümüze sokuyor.

Elindeki tartının ayarı bir kere bozulmayagörsün. Pireyi deve yapıp yorgan da yaktırır, pire kadar iğne deliğinden deveyi de geçirir. Bir gün, bozduğun kantar seni de tartarsa adaletin ne olduğunu belki de o gün anlarsın."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol