birgün

23° AÇIK

Barodan Emniyet’e gözaltı ve taciz tepkisi

SİYASET 01.12.2021 08:07
Barodan Emniyet’e gözaltı ve taciz tepkisi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Çanakkale’deki “Geçinemiyoruz” eylemleri sırasında bir kadın avukata yönelik gözaltı uygulaması, şiddet, tehdit ve cinsel içerikli taciz iddialarına Çanakkale Barosu tepki gösterdi.

24 Kasım tarihinde Çanakkale’de yapılan “Geçinemiyoruz” eylemi sırasında aralarında bir kadın avukatın da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Kadın avukat kendisine uygulanan şiddeti, taciz ve tehditleri nedeni ile suç duyurusunda bulunurken, Çanakkale Barosu polis şiddetini Çanakkale Adliyesi önünde protesto etti.

Polisin gözaltı uygulaması sırasında kadın avukatın, kendisinin avukat olduğunu ve protestoculara yapılan müdahalenin haksız olduğuna yönelik itirazı üzerine, bir erkek emniyet mensubu tarafından tehdit edildiği ve hakarete maruz kaldığı ifade edildi. Kadın avukata yönelik cinsel içerikli ve taciz boyutuna varan el işareti yapıldığı da aktarıldı. Çanakkale Adliyesi önünde, aralarında Çanakkale Barosu Başkanı Soner Aydın’ın da bulunduğu çok sayıda avukat, polis şiddetine tepki gösterdi. Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ezgi Deniz Ünsal, “Bu yaşananlar onlarca kişinin içerisinde ve yine onlarca kameranın önünde cereyan etmiştir” dedi.

Müdahalenin ardından kadın avukatın da hukuka aykırı biçimde ve zor yoluyla gözaltına alınarak polis otobüsüne bindirildiğini ifade eden Ünsal, “Yapılan muamelenin haksızlığını ve avukat olduğunu polis otobüsünde tekrar dile getirmesi üzerine, bu kez de bir kadın emniyet mensubu tarafından fiziki şiddete ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Anayasa ve ilgili mevzuat gereği yargının eşit kurucu unsuru olan avukatın ancak ağır cezalık suçlarda ve suçüstü halinde gözaltına alınabileceğini bir emniyet mensubunun bilmemesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun