birgün

13° AÇIK

Başağa’dan Trablus’a tehdit

DÜNYA 02.07.2022 06:30
Başağa’dan Trablus’a tehdit Fotoğraf:AA
Abone Ol google-news

Libya’nın doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi (TM) tarafından başbakan olarak seçilen Fethi Başağa başkent Trablus’a zorla girme tehdidinde bulundu.

AA'nın Huna el-Asıma sitesine dayandırdığı habere göre Başağa, Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Türkiye ve Katar tarafından desteklenen Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarından kenti terk etmelerini istedi. Başağa, "Başkente girmem yakın olduğu için Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarının Trablus'tan güvenli bir şekilde ayrılmaları için fazla zaman kalmadı" ifadesini kullandı.

Başağa’nın çağrısı "Trablus’a silah zoruyla giriş tehdidi" olarak değerlendirildi.

LİBYA'DA SON DURUM

Muammer Kaddafi'nin devrildiği Arap Baharı olaylarının ardından siyasi istikrarsızlığa sürüklenen Libya, 2011'den bu yana çok parçalı bir biçimde yönetiliyor. Ülkede birisi Tobruk'ta diğeri ise Trablus'ta olmak üzere iki başbakan ve yönetim var. Tobruk yönetimi Batlı ülkelerle Mısır ve Körfez Arap yönetimlerince destekleniyor. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı. Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükûmeti'nin görev süresi 24 Aralık 2021'de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat'ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa'yı başbakan seçmiş, 1 Mart'ta ise Başağa hükûmetine güvenoyu vermişti. Libya Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ve görevi ancak seçilmiş bir hükûmete teslim edeceğini söylemişti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol