birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Başarılı biyolog torpile yenildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sınavında başarılı olan Biyolog Abdulganioğlu mülakatta elendi yerine ise puanı açıklanmayan müdür eşi atandı. Hukuki mücadele başlatan biyoloğun görev yeri değiştirildi.

GÜNCEL 06.10.2022 06:30
Başarılı biyolog torpile yenildi Biyolog Abdulganioğlu çeşitli uluslararası çalışmalarda da yer almıştı. (Fotoğraf: BirGün)
Abone Ol google-news

Kayhan AYHAN

Bolu'da görev yapan biyolog Cemile Abdulganioğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın düzenlediği görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına başvuruda bulundu. Gerçekleştirilen yazılı sınavdan 100 üzerinden 85 puan alan Abdulganioğlu, sözlü sınavı da başarı ile tamamladı. Sınav sonucunda kendisine 70 puan verildiğini söyleyen biyolog, ortalamasının düşürüldüğünü belirterek, sözlü notuna itiraz etti. İdarenin olumsuz cevap vermesi üzerine konu yargıya taşındı. Bu süreçte Abdulganioğlu, kuraya katılmaya hak kazandı. Ancak kuraya katılmaması için duyurunun bilinçli bir şekilde kendisine kuranın yapılacağı gün ve saatte tebliğ edildiğini anlatan Abdulganioğlu, Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde Müdür olarak görev yapmakta olan Oğuzhan Kurt’un eşi Ferda Kurt’a elendiğini belirtti. Yazılı ve sözlü puanları gizlenen Ferda Kurt, ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü olarak atandı. Atamanın gerçekleştirilmesinin ardından Abdulganioğlu, yıllardır çalıştığı ÇED ve Çevre İzinleri Şubesi’nden başka bir şubeye görevlendirildi ve çalışma yeri de daha havasız ve küçük bir yerle değiştirildi. Abdulganioğlu'nun sözlü mülakatın usule uygun olarak yapılmadığına ilişkin Bolu İdare Mahkemesi’ne açtığı davada ise yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Bunun üzerine tekrar yapılan sözlü mülakatta biyolog Cemile Abdulganioğlu’na 54 puan verildi. Abdulganioğlu'nun tekrar yaptığı itiraz üzerine Bakanlık, “Bu tür taleplerle Bakanlığımızı gereksiz yere meşgul etmemesi yönünde personelin uyarılması” cevabını verdi.

Tüm bu yaşananların ardından Abdulganioğlu’nun İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne resen tayini çıkarıldı. 22 Ağustos'ta inter vertebral disk bozukluğu rahatsızlığı sebebi ile fizik tedavi gören biyolog, işe gidemeyince 26 Eylül'de mesai bitimine doğru odasındaki tüm özel eşyalarının bilgisi ve haberi dışında toplandığını ve odasının boşaltıldığını söyledi.

BirGün’e konuşan Yapı Yol Sen Genel Başkanı Gültekin Narinli, yapılanların açık bir mobbing olduğunu söyleyerek, "Haksızlığa karşı hukuki mücadele verdiği için durum buraya geldi. 2 yıllık süreç başından sonuna kadar kamuya hizmet etmeyi amaçlayan çalışma hayatı başarılarla dolu bir kamu emekçisinin hak mücadelesidir. Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde yaşanan bu hadise bizlere göstermektedir ki; kamu idarecileri sözlü sınavları (mülakatları) yazılı sınavda başarısız olan akrabalarını ısmarlama kadrolara atama yapmak için paravan olarak kullanmaktadır. İdare Mahkemeleri’nin verdiği kararların etrafından dolaşılmakta, yargı etkisiz hale getirilmektedir. Yapı-Yol Sen Sendikası olarak bizler kamu emekçilerinin uğradıkları hak kayıplarına karşı tüm meşru zeminlerde torpile ve kayırmacılığa karşı liyakati savunarak kamu emekçilerinin hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz.Tayin uygulamasına karşı bizler de hukuki mücadele başlatacağız" ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise yaşananları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis gündemine taşıdı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol