Başbakan Rajoy: İspanya bir yolsuzluk ülkesi değil

13.06.2017 15:08 DÜNYA

İspanya Meclisi, Unidos Podemos’un (Birlikte Yapabiliriz) yolsuzluk skandallarının ortasında kalan Halk Partisi lideri ve başbakan Mariano Rajoy hakkında verdiği gen soru önergesini tartışmaya devam ediyor. Başbakan Rajoy, Halk Partisi hükümetini yolsuzlukla suçlayarak “Çaldıklarınızı son kuruşuna kadar istiyoruz baylar” diyen Unidos Podemos sözcüsü Irene Montero’ya yanıt verdi: “İspanya’da yolsuzluk yapanlar vardır, ama İspanya bir yolsuzluk ülkesi değildir.”

Partisinin ileri gelenlerinin adını karıştığı yolsuzluk skandalları ve Katalonya’dan yükselen bağımsızlık sesleri arasında zor günler geçiren başbakan Rajoy, gensorunun sahibi Podemos’a yüklendi. Amacın “Halk Partisini hükümetten atmak” olduğunu söyleyen Rajoy "Bu gensoru bir paradidir, blöftür, spekülasyondur.” dedi.

“Endişe verici"

Yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili Rajoy, endişe verici yolsuzluk skandallarının var olduğunu söyleyerek ancak bunun, yolsuzlukların hükümet gözetiminde arttığı ya da iktidarın çete olduğu anlamanı gelmediğini iddia etti. Rajoy şöyle devam etti:"İspanya’da yolsuzluk yapanlar vardır, ama İspanya bir yolsuzluk ülkesi değildir.”

Rajoy, Podemos’un yolsuzluk suçlamalarını kastederek masumiyet karinesi ilkesinin çiğnenmesinin ve kanıt olmadan yapılan suçlamaların yolsuzluk kadar zarar verici olduğunu ileri sürdü.

Konuşmaların ardından yapılacak güven oylamasında Podemos ve Yurttaşlar Partisi hükümete karşı oy kullanacak, yolsuzlukla ilgili mücadele edeceğini söyleyen sosyal demokrat PSOE çekimser kalacak.

Bu, ülkenin demokrasiye geçişinin ardından eski başbakanlar Adolfo Suárez ve Felipe González'e karşı verilen gen soru önergelerinden sonraki üçüncü gensoru önergesi.

27 Nisan'da Iglesias yolsuzluk nedeniyle başbakan Rajoy'a karşı gen soru önergesi vermişti. (DHA)