birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.08.2019 07:23

Basın İlan Kurumu'nun başına SETA Genel Koordinatörü'nün kardeşi atandı

Basın İlan Kurumu'nun başına SETA Genel Koordinatörü'nün kardeşi atandı

Atama kararları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Basın İlan Kurumu Müdürü Yakup Karaca görevinden alınırken, yerine, yabancı basını fişleyen raporuyla tepki çeken SETA'nın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran'ın kardeşi Rıdvan Duran atandı.


Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararları ile bazı bakanlıklarda görevden alma ve atamalar gerçekleşti.

Buna göre, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Şirin Karadeniz Oran atanırken, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulkadir Karabulut görevinden alınarak yerine Selami Ersen atandı. Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği görevini yürütmek üzere görevlendirilen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenksu Üçer ve Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci maddesi gereğince üniversitelerdeki asli görevlerine döndürülmek üzere görevlerinden alındı.

RIDVAN DURAN, BASIN İLAN KURUMU GENEL MÜDÜRÜ OLDU

Atama kararlarına göre, Basın İlan Kurumu Müdürü Yakup Karaca görevinden alındı. Karaca’nın yerine SETA Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran atandı.

Duran, AKP’den Sakarya Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olmuş ama aday gösterilmemiş, daha sonra İstanbul'a dönüp Binali Yıldırım için İBB içinde oluşturulan kampanya ekibinde çalışmıştı. Duran ayrıca yerel seçim kampanyaları döneminde İBB Kültür Daire Başkanı görevini yürütüyordu.

TGS: KAMU VİCDANINI ZEDELEYEN BİR ATAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Basın İlan Kurumunun (BİK) var olan haliyle de basın meslek örgütlerini kapsamaktan uzak bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, SETA Müdürü Burhanettin Duran’ın kardeşi Rıdvan Duran’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu kuruma atanmasının kaygılarını arttırdığını söyledi.

Evrensel'e konuşan Durmuş, “SETA isimli kurum çok değil yaklaşık 2 ay önce çeşitli basın yayın kurumunda çalışan gazetecileri açıktan hedef göstermiş bunun adına da rapor adını vermiştir” ifadelerini kullandı.

Durmuş devamında şu değerlendirmede bulundu:

“Gerekli hukuki işlemleri başlatmamıza rağmen maalesef bu hedef göstermeye ilişkin de henüz sonuç alamadık. Söz konusu ismin Burhanettin Duran’ın kardeşi olması ve İBB yönetiminin AKP’de olduğu 2017 yılından itibaren İBB’nin Kültür Daire Başkanı olarak atandığını birlikte düşündüğümüzde maalesef çok da sağlıklı bir sürecin işlemediğini görebiliyoruz. Kamu kurumlarının her alanındaki kadrolaşmanın cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaştığı bu dönemde bu durumu ‘normal’ bir atama olarak değerlendirmek mümkün değildir. Kamu yararından ziyade kamu vicdanının zedelendiği bir atama olarak kayda geçen bu sürecin ardından Basın İlan Kurumu gibi köklü bir kurumun da SETA gibi ciddiyetten uzak raporlar hazırlayan bir kurumun izinden gideceği endişesini taşımaktayız. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) olarak BİK’in tarafsız ve bütün medya kuruluşlarına eşit davranan bir kurum olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.”

5 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NE ATAMA YAPILDI

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Mehmet Faruk Tekin, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Ferhat Yılmaz, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Salih Kaygusuz, Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Ertuğrul Tosunoğlu, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Yusuf Tüfekçi atandı.

Açıklanan bazı atama kararları ise şöyle:

Milli Savunma Bakanlığı'nda açık bulunan Askeri Fabrikalar Genel Müdür Yardımcılığına Ali Mazak, Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdür Yardımcılığına Cengiz Dişli, Personel Genel Müdür Yardımcılığına Cengiz Karaman atandı. Öte yandan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ise Bahri Kesici atandı. Ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda açık bulunan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Ebubekir Gizligider atandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol